Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Mennyi alvásra van szüksége a 2-6 éves gyerekeknek? Milyen jelek utalnak alváshiányra? - Összefoglaló táblázat - Szülők Lapja

Mennyi alvásra van szüksége a 2-6 éves gyerekeknek? Milyen jelek utalnak alváshiányra? - Összefoglaló táblázattal

Szülőklapja képÖsszefoglaló táblázatunkból megtudhatod, hogy a bölcsődés és óvodás korú kisgyerekeknek konkrétan mennyi alvásra lenne szükségük naponta, illetve 3 egyszerű kérdésből azt is kiderítheted, hogy a te gyereked eleget alszik-e.

Szerző: Szülők lapja
2016-09-21
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Gyermeked, ahogy növekszik, úgy alszik egyre kevesebbet és kevesebbet. De vajon mi számít kevésnek, és mi elegendőnek – ez az egyik kérdés, ami leginkább elbizonytalanítja a szülőket, holott nem csak a babáknak, hanem a kisgyerekeknek elegendő mennyiségű pihentető alvásra lenne szükségük az idegrendszerük érése miatt.

Mennyi alvásra van szüksége a 2-6 éves gyerekeknek? Milyen jelek utalnak alváshiányra? - Összefoglaló táblázattal

A válasz nem túl egyszerű, mert minden gyermek más és más, míg az egyiknek több, a másiknak kevesebb alvás is elegendő.  A szülőknek jó támpontot jelenthet, ha a napi átlagos alvásmennyiséget meghatározó, körülbelüli irányvonalakhoz tartják magukat, ami a lenti táblázat foglal össze.
 

Mennyi alvásra van szüksége a 2-6 éves kisgyerekeknek?

 
Életkor Éjszakai alvás Napközbeni alvás Összes alvás átlagosan
2 éves
10,5-12,5 óra (1 szundikálás)
1-3 óra 11,5-15,5 óra
3 éves
10,5-12,5 óra (1 szundikálás)
1-3 óra 11-14 óra
4 éves 10-12 óra (1 szundikálás vagy egyáltalán semmi) 0-2,5 óra 10-13 óra
5 éves
10-12 óra (1 szundikálás vagy egyáltalán semmi)
0-2,5 óra 10-12,5 óra

Érdemes figyelembe venni, hogy azok a kisgyerekek, akik kevesebbet alszanak éjszaka, hosszabbat szundikálnak nappal, és fordítva is igaz, akiknél rövidebb a délutáni alvásidő, ők többet alszanak éjszaka.
 

3 jel, ami alváshiányra utal kisgyerekeknél


Túlpörgött, nyűgös a gyerek az esti lefekvés előtt? Valószínűleg alváshiánya van!
A legtöbb óvodás gyereknek több alvásra lenne szüksége, mint azt a szülei feltételezik. Amikor egy kisgyereknek rossz alvási szokásai alakulnak ki, vagy nem szeret napközben alukálni, esetleg nem akar este 10 óra előtt ágyba kerülni, akkor a legtöbb szülő azt gondolja, hogy a gyereknek nincs is szüksége olyan sok alvásra.
Valószínűleg sajnos nem erről van szó, hanem arról, hogy ezek a gyerekek alváshiányban szenvednek, ami a lefekvés előtti túlságosan fáradt viselkedésben nyilvánul meg.

Ahhoz, hogy megtudd, hogy a te gyermekednél is erről van-e szó, felteszünk neked 3 egyszerűen megválaszolható kérdést:

1. A gyereked gyakran elalszik, ha autóban utaztok?
2. Reggelente keltegetni kell?
3. Gyermeked nyűgös, ingerlékeny és lestrapált napközben?


Ha a fenti 3 kérdés bármelyikére is igennel válaszoltál, akkor elképzelhető, hogy a gyermeked kevesebbet alszik, mint amire a szervezetének szüksége lenne. Ahhoz, hogy ez a gyakorlat megváltozzon, segítened kell a neki abban, hogy jobb alvási szokásai alakulhassanak ki. Tűzz ki magatoknak egy megfelelő és betartható lefekvési időt, amihez mindig tartjátok magatokat.

Kapcsolódó: Hogyan fejlődik a babád, gyermeked? Itt megnézheted részletesen, kattints és válaszd ki a gyermekednek megfelelő életkort »

Egészen kamaszkorig 9-10 óra alvásra lenne szükség
Még egy nagycsoportos óvodás vagy első osztályos kisgyereknek is, akik napközben már nem alszanak, 11-12 órát kellene éjszaka aludniuk. Az alvással töltött órák mennyisége természetesen csökken, ahogy nő a gyerek. Azzal mindenképpen számolhatsz, hogy addig is, amíg kamasz nem lesz a kisfiad vagy kislányod, napi 9-10 óra alvásra biztosan szüksége van, még ha nem látszik is.

Fotó: Pixabay
Forrás: Külföld / BabyCenter

Címkék: alvás, gyerek, alváshiány, alvászavar, túlingerelt, nyűgös, óvodás gyerek, bölcsödés gyerek, éjszakai alvás, szülő

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Alvászavarok gyermekkorban - Miért nem alszik a gyerekem? Pszichológus válaszol
Alvászavarok gyermekkorban - Miért nem alszik a gyerekem? Pszichológus válaszol

A gyermekkori alvászavarnak több fajtája is ismert - más a rossz álom miatti felébredés és az úgynevezett éjszakai felriadás, ami akár krónikus is lehet. Ha a kisgyerek már nem mer a saját ágyában aludni, és a szülő közelségére vágyik, akkor nem büntetésre, fenyítésre van szükség, hanem teljesen más eszközökre. Mi segíthet alvászavarok esetén? Pszichológus tanácsai.

tovább a cikkre
Alvászavar, nyugtalanság kisgyermekkorban – Orvosi tanácsok

Miért nem tud elaludni a kisgyermek? Mi az oka a az éjszakai nyűgősségnek, nyugtalan alvásnak vagy a túl korai ébredésnek? Az alvászavar és nyugtalanság lehetséges okairól gyermekorvos szakértőnket kérdeztük.

tovább a cikkre
Hogyan hat a gyerekekre a rendszertelen alvás?

Alváskutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a napi rendszeres alvás hiánya károsíthatja a korai fejlődést. Kiket érinti hátrányosabban a túl késői lefekvés: a kisfiúkat vagy inkább a kislányokat? Miért nehezíti meg az alváshiány a tanulást? A szigorúbb szülők gyerekei jobban járnak? A kutatásból kiderül.

tovább a cikkre
Tippek, ha gond van az elalvással

Sok szülő estéit nehezíti meg, hogy gyermeke nem tud elaludni, sír, vagy húzza az időt, mindent kitalál, hogy még ne kelljen álomra hajtania a fejét. Ha rászánjuk az időt, hogy megismerjük az okokat, akkor talán pár átnyűglődött estét spórolhatunk meg magunknak.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Omlett

Omlett

Egytálételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 2 db tojás 80 gr reszelt sajt 30 gr vaj, vagy olaj

Recept:

A tojásokat felverjük, a reszelt sajt felét belekeverjük. Az így kapott masszából két lapot sütünk. Csak az egyik oldalát sütjük, majd megszórjuk reszelt sajttal és egymásra hajtjuk.
Ízesíthető sóskával, spenóttal, reszelt sárgarép&aacu(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermek fejlődése

​Miért jó, ha ADHD-s, ADD-s a gyerekünk?

vissza vissza