Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Így fegyelmezd a gyereket következetesen, de szeretettel: A gyermeknevelés 5 legfontosabb szabálya szülőknek - Szülők Lapja

Így fegyelmezd a gyereket következetesen, de szeretettel: A gyermeknevelés 5 legfontosabb szabálya szülőknek

Szülőklapja képAhhoz, hogy valaki következetes és szeretetteljes apa vagy anya lehessen, szükség van némi meggyőződésre, elszántságra és határozottságra a nevelés, fegyelmezés területén, ugyanakkor egy óriási adag kreativitásra is, hogy a legváltozatosabban ki tudja mutatni a szeretetét a gyermek felé.

Szerző: Szegleti Gabriella
2010-05-07
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Szegleti Gabriella
Gyermekpszichológus, családterapeuta
kérdezd szakértőnket a témában >>

Ahhoz, hogy valaki következetes, és szeretetteljes apa, vagy anya lehessen, szükség van némi meggyőződésre, elszántságra és határozottságra a nevelés, fegyelmezés területén, ugyanakkor egy óriási adag kreativitásra is, hogy a legváltozatosabban ki tudja mutatni a szeretetét a gyermek felé.

Szeretetteljes fegyelmezés
A fegyelmezés a nevelésnek a legnehezebb része, mely igen sok szülőt próbára tesz, ráadásul nap mint nap szembe kerül vele az ember. A szülőé a felelősség, ő vezeti be a gyermeket az életbe, tőle tanulja meg, mely viselkedési módok működnek, melyek nem. Ő készíti fel arra, milyen viselkedési szabályok szerint élje az életét.

Ahhoz, hogy a gyermekben egészséges mértékű önfegyelem kialakuljon, szükséges a következetes, de szeretetteljes fegyelmezés.



El lehet rontani a gyereket a szeretettel?
A gyereknevelés felelősség, kihívás, de legalább annyi örömforrás is. Nem kell tökéletes szülőnek lenni (nem is lehet senki az), de törekedhet őszinteségre, igényességre a szülő magával szemben, hogy készen álljon a fejlődésre, és tanuljon akár a saját gyermeke által.

A lényeg, ami a legfontosabb, szeress nagyon, de szeress okosan! A szeretettel még nem rontottak el egyetlen gyermeket sem, a következetlenséggel annál többet.

Nem szabad feladni! A legjobb befektetés lesz a gyermekekkel eltöltött idő, a rájuk szánt energia.

Vajon jól csinálom?
Mindenki követ el hibákat: Bizonyára mindenkinek van egy egész listája arról, amit rosszul csinált. Senki sem tökéletes, különösen nem az újdonsült szülők, akiknek egy óriási adag szorongással is meg kell küzdeniük, a folyamatos "biztos jól csinálom?" kérdéssel.
 

A gyermeknevelés 5 legfontosabb szabálya

 

1. Önfegyelem

Csak az önfegyelemmel rendelkező ember tud uralkodni magán, tehát a lényeg a türelem, higgadtság, amit sokszor a legnehezebb elérni.

Hogyan tedd? Végy pár mély levegőt mielőtt fegyelmeznél. Állj meg 1-2 másodpercre és gondold végig mit mondasz, hogy ne mondj olyat, amit később megbánnál!
 

2. Szabályok kijelölése és következetesség

Határozd meg az irányt és tarts ki mellette, ne lazíts a szabályokon. Senki nem szereti a gyereknevelésnek ezt csöppet sem szórakoztató részét, de tartsd magad erősen! Önkontroll szükséges, hogy a céljainkért kitartsunk, és persze a célok.
 

3. Egységes álláspont a pároddal!

- Szükséges a pároknak tisztázniuk az érvényesítendő alapszabályokat, célokat és ezeket következetesen (minden alkalommal, minden körülmények közt) alkalmazni. Legyenek megfogalmazott célok, szabályok, melyek az alapját képezik annak, amire fel lehet építeni az évek során egyre árnyaltabb értékrendjüket a gyermekeknek, hogy a jó irányba haladjanak. Ezzel is egymást támogatják a szülők - ami rendkívül fontos -, amikor a gyermek a határokat feszegetve megpróbálja kiásni a csatabárdot!

Hogyan tedd: készítsetek egy táblát, amin összefoglaljátok egy listában a legfontosabb szabályokat, ezt a táblát lehet jutalmazásra is használni és rátűzni a jutalomzsetonokat az adott szabály betartásáért. Nagyobb gyerekeket be lehet vonni a lista készítésébe, ezzel is felkeltve a motivációjukat. Azt is előre tisztázni kell miért jár jutalom, és miért megvonás! Lehet napirendet összeállítani, amin fel kell tüntetni a feladatokat (melyben kell hogy legyen kötelező, és önként vállalt feladat), valamint a kellemes tevékenységeket (mely a gyermeknek örömet okoz). Fontos, hogy a megfelelést mindig jutalmazzuk, és hogy modellt nyújtsunk, hiszen a saját viselkedésünkkel nevelünk a legtöbbet.
 

4. Mindketten fegyelmezzetek!

- Mindkét szülőnek ki kell venni a részét a fegyelmezésből, senki ne próbálja megúszni! Ne hangozzanak el azok a mondatok, hogy "majd meglátod, ha apád hazaér", vagy "majd lesz büntetés, ha anyád megtudja" stb.

Hogyan tedd: támogassátok egymást, és tudjon a másik fél arról, ha valamilyen büntetést vagy jutalmat kapott a gyermek. Fontos, hogy érezze a gyermek, hogy a szülők stabil szövetséget alkotnak


 

5. Szeretet!

- Egy kedves barátnőmtől, aki egy tündéri kislány anyukája, hallottam egyszer azt a mondatot, hogy "Akkor szeresd legjobban a gyermekedet, amikor a legnehezebb!". És sokszor tényleg nagyon nehéz, amikor hisztizik, csak azért sem azt csinálja, amit kérünk…., mindenki fel tud idézni számtalan esetet.

Gondoljon ilyenkor mindenki arra, hogy mennyire szereti a gyermekét, és könnyebb lesz türelmesnek, nyugodtnak maradnia, és következetesen lesz képes alkalmazni a szabályokat, kitartani amellett, mellyel a legjobbat teszi a gyermekének!

Szerző: Szegleti Gabriella gyermekpszichológus
Fotó: Freepik/peoplecreations

Címkék: gyermeknevelés, alapszabály, tipp, sikeres, következetes, szeretetteljes

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Csak egy pofon?! Avagy szabad-e veréssel nevelni?

A kutatók szerint a pofonok rövid távon talán hatásos eszközök egy engedetlen gyermek megfegyelmezésére, de számos korábbi vizsgálat és a mostani felmérés adatai is azt mutatják, egy-egy pofonnal sokkal nagyobb kárt okozhatunk a jövőre nézve, mint gondolnánk.

tovább a cikkre
8 hatásos tipp kisebb hisztik kezelésére

A hisztinek több fajtája van. Van, ami enyhébb lefolyású és van, amely komoly dühkitörésben tetőzik. Egy tapasztalt szülő már az előjelekből meg tudja különböztetni, hogy melyik fajta van épp kitörőben. Sőt a kisebb hisztiket meg is tudja előzni, ha a megfelelő ponton vet gátat a kitörésének.

tovább a cikkre
Miért hisztizik a gyerek?

A hiszti illetve dühroham az értelmező szótár szerint hangulat- illetve indulatkitörés, ingerült roham. Bár tulajdonképpen bármely életkorban előfordulhat, a legtöbb ember mégis kifejezetten a kisgyermekkorra jellemző hisztire gondol a szó hallatán.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Szegleti Gabriella - Gyermekpszichológus, családterapeuta

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Omlett

Omlett

Egytálételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 2 db tojás 80 gr reszelt sajt 30 gr vaj, vagy olaj

Recept:

A tojásokat felverjük, a reszelt sajt felét belekeverjük. Az így kapott masszából két lapot sütünk. Csak az egyik oldalát sütjük, majd megszórjuk reszelt sajttal és egymásra hajtjuk.
Ízesíthető sóskával, spenóttal, reszelt sárgarép&aacu(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermek fejlődése

​Miért jó, ha ADHD-s, ADD-s a gyerekünk?

vissza vissza