Egyedülálló szülőknek járó juttatások

S. Puskás Judit

Hivatalos ügyek

S. Puskás Judit


Sajnos manapság egyre több szülő egyedül neveli gyermekét, ami elsősorban a válások számának növekedésével magyarázható. Mivel az egyedülálló szülőknek egyedül kell fizetniük a költségeket, a rezsitől a ruházkodásig, az étkezéstől a kikapcsolódásig, így az Állam, az Önkormányzatok, illetve a szolgáltatók plusz juttatásokat, illetve kedvezményeket biztosítanak számukra.

Ezek a juttatások, kedvezmények a következők:
- Magasabb családi pótlék
- Különélő szülő gyerektartási kötelezettsége
- Árvaellátás
- Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
- Szociálpolitikai támogatás
- Szolgáltatók kedvezményei
- Több táppénzes nap

Családi pótlék egyedülálló szülő esetén
A családi pótlék (havi ellátás) összege 2008. januártól:
Egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén: 13.700.- Ft
Két gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként): 14.800.- Ft
Három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 17.000.- Ft
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén: 25.900.- Ft

Gyermektartás
A bíróság ítélete alapján változó a gyermekek után fizetendő gyerektartás összege.
A gyakorlatban egy gyermek után a nettó fizetés 20%-a , két gyermek esetén 40%-a, kettőnél több gyermek esetén az 50%-a vonható le a gyermektartásra kötelezett fizetéséből.
A szülők ettől eltérően bíróság nélküli egyezséget is köthetnek.

A gyermektartásdíj megelőlegezése esetén a magányos szülő akkor is hozzájut a tartásdíj összegéhez, ha a volt házastárs azt nem fizeti meg időben. Ebben az esetben az állam folyósítja a megállapított összeget - a kötelezett személy visszafizetési kötelezettségével. A kérelmet a területileg illetékes városi gyámhivatalnál kell benyújtani.

Árvaellátás
Sajnos nemcsak a válás, hanem az egyik szülő halála is okozhatja, hogy a gyermeket egyedülállóként nevelik tovább. Ebben az esetben árvasági ellátás jár a számára.
Árvaellátásra az a gyermek jogosult - ideértve a házasságban vagy az élettársi közösségben együtt élők egy háztartásban közösen nevelt, korábbi házasságból, élettársi együttélésből származó gyermekét is -, akinek szülője a haláláig az öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezte, vagy öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjasként halt meg.
Árvaellátás jár a testvérnek és az unokának is, ha őt az elhunyt saját háztartásában eltartotta és a gyermeknek tartásra köteles és képes hozzátartozója nincs.

Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
A területileg illetékes Önkormányzat nyújthatja azoknak a családoknak, ahol időszakosan létfenntartási gonddal küzdenek.

Több táppénzes idő
A szülőnek a beteg gyermeke ápolása címén gyermekápolási táppénz jár a gyermek 12 éves koráig. A táppénzes napok száma a gyermeküket egyedül nevelők esetében magasabb, ahogy az alábbi táblázatban látható.

1-3 éves gyermek esetén évenként, gyermekenként 84 nap
3-6 éves gyermek esetén évenként, gyermekenként 84 nap
6-12 éves gyermek esetén évenként, gyermekenként 28 nap

A beteg gyermek ápolása után minden esetben táppénz jár. A betegszabadság mindig a dolgozó betegsége miatt igénybe vett táppénz első 15 napja, amit a munkáltató fizet, illetve az egyéni vállalkozóknál nincs betegszabadság.

Szocpol – azaz szociálpolitikai támogatás
A Szocpol igénybe vehető egyedülálló szülők számára is lakásvásárlásra, építkezésre. Ennek feltétele, hogy a gyermek még nem töltötte be a 16. életévét, vagy ha betöltötte, de még nincs 25 éves, akkor nappali tagozatos diáknak kell lennie. Ezen kívül csak akkor igényelhető a Szocpol, ha a gyermek a szülőkkel egy háztartásban él - vagy tanulmányi miatt van távol - és a havi rendszeres jövedelme nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét.

Szolgáltatók általi kedvezmények
A szociálisan rászorulóknak nyújtott kedvezményeket igényelhetik egyedülálló szülők is. Így például jogosultak lehetnek távhő-díj kedvezményre, áramdíj-kedvezményre, vagy gázár-támogatásra.


TGYÁS, GYED, GYES KALKULÁTOR >>
 


S. Puskás Judit

Hivatalos ügyek

S. Puskás Judit


2008.11.11