Főoldal > Cikkek > Szépség > Testmozgás szülés után - gyermekágy alatt is végezhető gyakorlatok - Szülők Lapja

Testmozgás szülés után - gyermekágy alatt is végezhető gyakorlatok


Amikor megszületik egy kicsi, természetes, hogy az édesanyának nem a testmozgás az első gondolata. Idővel persze újra mozognunk kell, hiszen egy kisgyermek gondozása megköveteli az állóképességet. Minél hamarabb elkezdjük a gyakorlatokat végezni, annál könnyebben nyerjük vissza régi formánkat és erőnlétünket.

Szerző: Szülők lapja
2009-05-13
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A helyes táplálkozás mellett fontos a testmozgás, a kettő kombinációját alkalmazva érhetjük el a legjobb eredményeket. A mi jó közérzetünk nemcsak a mi szempontunkból fontos, hanem a harmonikus baba-mama kapcsolat szempontjából is, nem is beszélve az egész család kiegyensúlyozottságáról.

A szülést követően igyekezzünk akkor pihenni, amikor a baba épp alszik. Ám ha érezzük magunkban az erőt, akkor már a gyermekágyi szakaszban is elkezdhetünk néhány könnyebb gyakorlatot elvégezni:

Hüvely és medenceizomzat erősítése
1) Fekvő helyzetben, felhúzott lábakkal, a talpakat a talajon tartva, szorítsd össze a hüvelyizomzatot, mintha a vizeletet próbálnád visszatartani! Számolj 5-ig, majd engedd el! Már a szülés utáni első napon végezhető ez a gyakorlat, de a fokozatosságot sem a darabszám, sem pedig a szorítási idő tekintetében nem szabad figyelmen kívül hagyni.

2) Álló helyzetben is erősítheted ezt az izmot. Csípőszélességű terpeszben állva, húzd ki magad, engedd le a vállaidat, a talpad a talajon legyen, a mellkast domborítsd ki, a nyakad pedig egyenes legyen! Nyomd lefelé, magad alá a farkcsontod, így a medencecsont érezhetően meg fog emelkedni! Húzd be a hasadat, és egyenletesen lélegezz! Tartsd meg ezt a helyzetet pár másodpercig, majd engedd vissza a kiinduló helyzetbe!

Hátizom erősítése
Ez a gyakorlat főleg szoptatás után nagyon kellemes. Terpeszben állva, egyenes testtartás mellett, hajlított könyökkel, a karjaidat mellmagasságban tartva szorítsd össze a lapockáidat! Végezz így oldalhajlításokat és törzshajlításokat. (A gerinc védelmében mindig kényelmes testtartásban szoptass! - segíthet egy jó szoptatóspárna)

Hasizom erősítése
A szülés után közvetlenül ne végezz megerőltető hasizom gyakorlatokat - szülés után 6 héttel azonban óvatosan elkezdheted a hasizmok erősítését.
Íme egy könnyebb erősítő gyakorlat: Feküdj le a földre lazán hajlított térdekkel és tartsd a talpadat a talajon! Tedd a kezed a hasadra és mélyeket lélegezz! Közben a hasadat nyomd a tenyeredbe! Szorítsd meg a hasizmodat és haspréssel fújd ki a levegőt! (Közben billentsd a medencédet felfelé!) Ha már kicsit erősebbnek érzed magad, a levegő kifújásakor felemelheted a fejedet, a nyakadat és a válladat is.

Nyújtások
Állásban és fekvő helyzetben egyaránt végezheted. Egymás után nyújtsd meg a főbb izomcsoportokat, miközben figyelsz az egyenletes légzésre! Minden nyújtás közben számolj el lassan tízig, és csak ezután lazítsd el az izmokat!

Fontos tudni:
• A gyakorlatokat mindig óvatosan végezd, és ha nem esik jól, azonnal hagyd abba! Akkor jársz el a legkörültekintőbben, ha testedzés előtt kikéred az orvosod véleményét is!
• Mindig szoptatás (vagy fejés) után kezdd el a gyakorlatokat csinálni, mivel a kimerítő gyakorlatok csökkenthetik a tejtermelést, a fokozott tejsavtermelés pedig savanykás ízűvé teszi a tejet.
• Ha szoptatsz, kerüld a nagy karmozdulatokat, és ne feküdj hason, mert a legkisebb megterhelésre is könnyen elkezdhet folyni a tejed.
• Kényelmes sportmelltartóban tornázz (ne szorítson, de tartsa a melleidet)!
• Fokozatosan és folyamatos folyadékbevitel mellett végezd a gyakorlatokat!

Címkék: szülés, testmozgás, gyakorlat, gyermekágy, erősítés

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A kismama helyes étrendje szoptatás idején I. rész

Amikor megszületik a várva-várt kisbaba, az újdonsült édesanya testének időre van szüksége a regenerálódáshoz. A kicsi gondozása mellett továbbra is időt kell szentelni a helyes táplálkozásnak. Az első évben semmiképp sem szabad koplalni! Szükség van erőre és energiára, ezért elegendő kalóriát kell bevinni a szervezetbe.

tovább a cikkre
Ha nem elég az anyatej...

Előző cikkünkben sorra vettük a leggyakrabban előforduló szoptatási problémákat. Most arra keressük a választ, hogy mit tegyünk, ha a probléma magva a kevés anyatej. Hartung Andrea védőnő, szoptatási tanácsadó írásában bemutatja az okokat, illetve a lehetséges megoldásokat.

tovább a cikkre
A leggyakrabban előforduló szoptatási problémák

Bár a szoptatás természetes dolog – az anyai mell felépítése, működése pont olyan, amilyenre a gyermeknek szüksége van -, mégis nagyon sok anyukánál merülnek fel problémák. Írásunkból kiderül, hogy milyen problémákkal találkoznak leginkább a kismamák és hogy hogyan kezeljék ezeket a helyzeteket.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Húskrém

Húskrém

Uzsonnakrémek kenyérre >>
9 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirke-, marha-, vagy pulykahús Margarin

Recept:

A húst enyhén sós vízben megfőzzük, ledaráljuk és margarinnal elkeverjük, majd szitán áttörjük, esetleg turmixoljuk. Kenyérre kenve falatonként adható a már rágni tudó csecsemőnek.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

A gyereked egész életére kihat, hogy melyik szülőtípusba tartozol

vissza vissza