Főoldal > Cikkek > Szoptatás > Gyermekágyi időszak, szoptatás - Szülők Lapja

Gyermekágyi időszak, szoptatás


Gyermekágyi időszaknak a szülést követő első hat hetet nevezzük. Nagyon fontos történések miatt különböztetjük meg ezt a szakaszt.

Szerző: Szülők lapja
2012-09-12
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Változások a gyermekágyi időszak alatt
Többek között ebben a szakaszban következik be a szüléskor létrejött sérülések, és a méhlepény ágyának a regenerációja, a terhesség alatt megnőtt méhtest visszafejlődése, a méhszáj visszazárulása, a tejbelövellés és a szoptatás kezdete. Ilyenkor a kismama viszonylag védtelen, ezért érdemel különös figyelmet. A gyermekágy első 3-4 napját általában minden kismama az osztályon tölti, lábadozással és arra várakozva, hogy újszülöttjének első kivizsgálása lezáruljon.

A szoptatás megkezdése közvetlenül a szülés után
Közvetlenül a szülés után az újszülöttet már mellre lehet tenni, hiszen ez oldja a szüléssel járó stresszt a magzatnál. Az anya közelsége megnyugtatja a kicsit és a szoptatás elindításában is hatékony. Az első egy-két nap az anyának csak előteje van, de ez is nagyon fontos tápanyag az újszülöttnek, mivel a benne levő nagy fehérjetartalom miatt védelmet nyújt a fertőzések ellen a születés után.

A tejtermelés fokozása
Lényege a gyakori szoptatás és a kellő mennyiségű folyadék fogyasztása. Ez azt jelenti, hogy legalább napi 2500-3000 ml folyadékot igyunk a megfelelő szoptatáshoz. Amennyiben lázas betegség vagy pedig hasmenés lép fel az anyánál, akkor nagyon oda kell figyelni a plusz folyadék bevitelre, hiszen kismértékű folyadékcsökkenés a szervezetben a tej teljes elapadását vonhatja maga után. Tehát ilyenkor még több folyadékot kell inni, akár napi 4000-6000 ml-t vagy esetleg még többet.

Az anyatejjel táplált csecsemő
Az anyatejes gyermeknek nincs szüksége kiegészítő táplálékra. Tehát 6 hónapig a csecsemő bármilyen problémájára az anya közelsége és nagyon sokszor a szopás a megnyugtató. Nem szükséges tea, meg egyéb kiegészítő táplálék. Az anyatej termelése elegendő lesz és biztosítja a kellő folyadékpótlást is, amennyiben az anya szoptat. Tehát nem kell semmi mást tenni a tejtermelés fokozása érdekében, mint szoptatni, szoptatni.

Miért jó szoptatni?
Az anyatejnél jobb élelmiszert még nem találtak ki. Olyan táplálék, ami hónapokig teljes mértékben fedezi a gyermek energia-, vitamin- és ásványi anyag igényét, nincs még egy ilyen. A szoptatós anyukák gyermekeinek erosebb lesz az immunrendszerük, későbbiekben bizonyos betegségek kisebb eséllyel alakulnak ki náluk.

A szoptatás előnyei
Sok támogatója van a szoptatásnak, bár kétségtelen, a mai világban nem mindenki teheti meg, hogy szoptasson. Fantasztikus érzés az anyának, hogy gyermekét maga etetheti. Olyan lelki és meg nem magyarázott kötodés alakul ki anya és gyermeke között a szoptatás segítségével, amit semmilyen más dolog nem tud pótolni. De, ha arra gondolunk, hogy gyermekünknek mi a legjobb, akkor is a szoptatás mellett foglalunk állást.


Forrás: peterfyszuleszet.hu

 

Címkék: gyermekágy, szoptatás, szülés, tejtermelés, anyatej, csecsemő

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A szoptatás sikerének titka

A szoptatásnak két fő aranyszabálya van. Etesd a babát és tartsd fenn a tejtermelést. Ez abban az esetben is igaz, ha a szoptatás nem megy tökéletesen az első időkben. A szopást a legtöbb babának tanulnia kell, ehhez pedig nagy türelemre van szükség.

tovább a cikkre
A leggyakrabban előforduló szoptatási problémák

Bár a szoptatás természetes dolog – az anyai mell felépítése, működése pont olyan, amilyenre a gyermeknek szüksége van -, mégis nagyon sok anyukánál merülnek fel problémák. Írásunkból kiderül, hogy milyen problémákkal találkoznak leginkább a kismamák és hogy hogyan kezeljék ezeket a helyzeteket.

tovább a cikkre
A helyes mellrehelyezés a siker kulcsa

Mindegy, hogy milyen testhelyzetet választ az édesanya, a lényeg, hogy kényelmes legyen számára hosszúra nyúló szoptatás esetén is. A hangsúly azon van, hogy a baba hogyan helyezkedik el, és hogyan kapja be a mellbimbót.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Burgonyapüré

Burgonyapüré

Köretek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 200 g burgonya 20 g vaj 100 ml tej só

Recept:

A burgonyát meghámozzuk, kockára vágjuk, és enyhén sós vízben megfőzzük. Amikor megpuhult, leszűrjük, áttörjük. Hozzákeverjük a vajat és a felmelegített tejet. (A tej mennyisége ízléstől függ, mennyire szeretjük hígan.)


(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Sok óvodás korú gyerek még este 11-kor is a tévét bámulja - Ilyen műsorokat néznek leginkább, derül ki egy kutatásból

vissza vissza