Babát szeretnél? 8+1 dolog, amit tegyél meg, hogy könnyebben sikerüljön teherbe esned

Szülők lapja

Családtervezés

Szülők lapja


Babát szeretnél? 8+1 dolog, amit tegyél meg, hogy könnyebben sikerüljön teherbe esned

Eldöntöttétek a pároddal, hogy kisbabát szeretnétek? Tervezitek már egy ideje, de csak nem akar összejönni a gyermekáldás? Mi az, amit magad is megtehetsz annak érdekében, hogy könnyebben sikerüljön teherbe esned? Összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat.

1. Csinálj valami mást

Amikor egy nő úgy dönt, mindent megtesz a babáért, hajlamos túlságosan ráfókuszálni, rágörcsölni a feladatra - ez a görcsös állapot pedig pont, hogy gátolhatja a teherbeesést. Ezért a babavárást megelőző időszakban próbálj inkább kikapcsolódni, relaxálni, amikor csak teheted. Gondolj arra, hogy most még lehetsz "önző" és foglalkozhatsz a saját vágyaiddal, építheted a lelked, erősítheted a személyiséged - amikor meglesz a kisbabád, úgyis körülötte forog majd az életed.

Ahogy időd és a lehetőségeid engedik, a szokásos hétköznapi tevékenységeiden kívül kóstolj bele új dolgokba - és hidd el, ez nem feltétlenül pénz kérdése. Találj például egy új hobbit, iratkozz be esti tanfolyamra, kirándulj egy szép helyre, fedezd fel a lakóhelyed titkos kis helyeit, kreatívkodj, sajátíts el jópofa smink- vagy frizurakészítési praktikákat a Youtube-ról, menj el egy szabadulószobába. Amikor valami új dolgot próbálsz ki, az megerősít, hiszen arra ösztönöz, hogy új képességeket sajátíts el és ezáltal fejlődik a személyiséged.

 

2. Tölts időt a szeretteiddel
Az önbecsülés ápolásának egyik legjobb módja, ha töltesz egy kis időt a barátokkal és családtagokkal - és ez arra is emlékeztet, hogy néha bizony jól kell éreznünk magunkat. Ebédelj együtt a barátaiddal, hívd meg a hozzád közel állókat vacsorára vagy szervezz egy közös családi napot piknikezéssel egybekötve. Találj valamit, ami emlékeztet rá, hogy milyen sokan szeretnek téged.

 

3. Edzd a tested
Feltehetően te is jó kondícióban szeretnél lenni, amikor érkezik a babád, mert rengeteget fogod emelgetni, cipelni. Ezért akkor is érdemes elkezdened a testmozgást, ha korábban nem nagyon volt az életed része a sport. A testedzés ráadásul a hangulatjavítás egyik legjobb módja - ez a jó közérzetért felelős kémiai anyagok felszabadulásának köszönhető az agyban –, ráadásul még a fizikai fittségről is gondoskodik.

Az egészséges testtömeg-index (BMI, 18,5 és 25 közötti értékkel) mellett a legnagyobb a fogamzás esélye, így megéri odafigyelni a testsúlyodra. A lényeg a rendszeresség, emellett pedig az is fontos, hogy olyasmit csinálj, amit élvezel, és amit később, még várandósan is szívesen végzel.

Ha nem edzőterembe vagy edzésre járó típus vagy, akkor a rendszeres úszás vagy séta ugyanolyan jót tesz a szervezetednek. De kipróbálhatod a jógát, a pilatest, a gerinctornát - ezek a gyakorlatok nem igényelnek ugrabugrálást, viszont megerősítik a törzsi mélyizmokat, amikre óriási terhelés kerül majd, ha a pocakodban lesz a kisbabád.

Amíg áldott állapotba nem kerülsz, szánj időt a gátizomtornára, ezt bárhol, bármikor végezheted. A medencefenék izmai a női kismedencei szerveket védik és tartják (húgyhólyag, méh, végbél), a szeméremcsont és farokcsont között körkörösen helyezkednek el. A gátizmok megerősítése nagyon fontos, mert így elkerülheted a vizeletcsepegést, illetve a terhesség alatt és után jelentkező vizelettartási problémákat.

 

4. Törekedj az egészséges életmódra
A változatos és kiegyensúlyozott étrend rendkívül fontos a babavárás során - de már a fogamzás előtt elfogyasztott élelmiszerek is sokat nyomnak a latban. Ha babát tervezel, különösen fontos, hogy kiegyensúlyozott legyen az étrended, és egészséges életmódot folytass, hogy ezáltal is segítsd a szervezetedet felkészülni a terhességre.

Ha jelentős testsúlytöbblettel rendelkezel, akkor ajánlott elkezdeni egy észszerű diétát (nem önsanyargatást és koplalást!), mely segíthet a testsúly-szabályozásban, és ezáltal elősegítheti a teherbeesést. A túl alacsony testsúllyal rendelkező nők szintén nehezebben fogannak meg, anorexia esetében például a menstruáció általában el is marad - a cél tehát egy optimális testsúly elérése és megtartása, amelyben egy dietetikus is a segítségedre lehet.


5. Táplálkozz kiegyensúlyozottan
Étrend: Egyensúlyban kell tartanod az elfogyasztott fehérjék (húsok, szárnyasok, hal, tojás), a zsírok (tejtermékek, olajos hal, avokádó és olíva olaj) és a poliszacharidok (teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, barna rizs és tészta) arányát, valamint sok gyümölcsöt és zöldséget kell fogyasztanod. Ügyelj a koffeinfogyasztásodra, és legyél mértékletes az alkohollal is, igyál sok folyadékot víz formájában, és étkezz napi 4-5-ször kisebb mennyiségeket.

Étrend-kiegészítők: Mindemellett pedig érdemes - legalább egy hónappal a fogamzás tervezett időpontja előtt - elkezdened egy folsav-/folát tartalmú étrend-kiegészítőt szedni, ami biztosítja a szervezeted megfelelő folátszintjét. Ha ugyanis alacsony folátszint mellett leszel várandós, akkor könnyebben kialakulhat a fejlődő magzatnál egy velőcső-záródási rendellenesség, melynek következménye egyebek közt a nyitott gerinccel születés.

Mi az a folsav? Ez lényegében egy B-vitamin fajta, amit a szervezet alakít át biológiailag aktív foláttá. A folát járul hozzá a normál vérképződéshez és sejtosztódáshoz, a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében. Fontos tudni, hogy nem mindenki szervezete képes teljesen hasznosítani a folsavat.

Hogyan juttathatsz be elegendő folsavat a szervezetedbe? Mivel az ajánlott folsavmennyiséget csupán táplálék útján bevinni nehézkes, ezért a nőgyógyászok azt ajánlják, hogy a fogamzás előtt álló nők naponta legalább 400 µg folsavat szedjenek étrend-kiegészítő formájában, és folytassák ezt terhesség első trimeszterében is.

 

6. Ne hagyd, hogy elgépiesedjen a szex
Próbálj meg nem túlságosan elmerülni az ovulációs tesztek és a termékenységi ablakok világában. Habár fontos, hogy ismerd a ciklusodat, a kutatások szerint azoknál a pároknál, akik egy adott hónapban végig rendszeresen élnek nemi életet, nagyobb eséllyel következik be a fogamzás, mint azoknál, akik kifejezetten a termékenységi ablak idejére időzítik az együttléteket. Inkább egymásra összpontosítsatok, mint a kisbabára. Az együttlétek így intimebbek, sokkal érzékibbek és spontánabbak lesznek.

 

7. Összpontosíts a jelenre
Ne aggódd magad szét azon, hogy mikor sikerül már végre teherbe esned. Ha arra összpontosítasz, amid van, és nem azokra a dolgokra, amik után kétségbeesetten sóvárogsz, az segít újból helyes megvilágításba helyezni a dolgokat és emlékeztet arra, hogy milyen szerencsés vagy. Ha például azon kapod magad, hogy a jövőn aggódsz, gondolj három olyan dologra, amiért itt és most hálás lehetsz, legyen az akár egy melengető csésze tea a kezedben, egy napsütéses őszi reggel vagy a párod mosolya.

 

8. A párodat is vond be a ráhangolódásra
Megfelelő étrend, sport, relaxálás, étrend-kiegészítő - te mindent megteszel a babáért, de ne feledd, kettőtökön múlik sok minden. Éppen ezért fontos, hogy a párod ugyanúgy beletegye a részét és tevékeny résztvevője legyen a babatervezésnek. Dicséretes, ha veled együtt ő is egészségesebb életmódra vált, emellett például érdemes kerülnie a szaunázást, forró fürdőt, lecserélnie a szoros alsóneműt, visszafognia a dohányzást, valamint felhagynia az alkohol- és tudatmódosító szerek fogyasztásával - ezek ugyanis mind jelentősen ronthatják a spermiumok életképességét.

 

+1 Beszélj az orvossal
Ha szeretnél teherbe esni, de aggaszt, hogy gond van a termékenységeddel, vagy konkrét betegséged van (például epilepszia vagy cukorbetegség) vagy ha korábban velőcső-záródási rendellenességgel született gyermeked, beszélj az orvosoddal. Ily módon kizárhatók az egészségügyi termékenységi problémák, mint amilyen például a hormonális egyensúly felborulása vagy a tápanyaghiány. Beszélj az orvosoddal, ha tanácsra és megnyugvásra vágysz.

 

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Családtervezés

Szülők lapja


2023.09.20