Főoldal > Cikkek > Betegségek > Nátha és hurutos betegségek gyógyítása kicsiknél és nagyoknál - Szülők Lapja

Nátha és hurutos betegségek gyógyítása kicsiknél és nagyoknál


Hogyan terjednek télen a légúti fertőzések vírusai? Megelőzhetjük-e a vírusos megbetegedéseket? Fertőz-e a köhögő vagy tüsszögő gyerek, ha nem lázas? A válaszok mellett megtudhatod, hogy milyen konkrét homeopátiás és hagyományos készítményeket, illetve módszereket ajánl szakértőnk.

Szerző: Dr. Torkos Ágnes
2014-02-04
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Dr. Torkos Ágnes
Gyermekorvos, homeopátiás és akupunktúrás orvos
kérdezd szakértőnket a témában >>

A gyermekkor leggyakoribb betegségei a felső és alsó légúti betegségek, és ezek esetleges szövődményei. Az alapbetegség igen gyakran (kb. 80-90 %-ban) vírusos eredetű, amit a légúti váladékok tenyésztésével lehet igazolni. A szövődményes eseteknél tapasztalunk általában bakteriális fertőződést. 

A légúti fertőzések tünetei hasonlítanak a náthához

A légúti vírusfertőzések kórokozói egy igen nagy család tagjai, nagyon változatosak, a tünetei viszont igen hasonlók: általában náthás fertőzés, orrfolyás, tüsszögés, köhécselés vagy köhögés, esetenként láz vagy hőemelkedés, fejfájás, emiatt sokan megfázásnak tulajdonítják.

Valóban, a betegség kialakulásához mindig kell a kórokozó és a fogékony szervezet is. A lehűlés hatására a szervezet fogékonyabbá válik a vírussal szemben, könnyebben alakul ki betegség. A lappangási idő 1-3 nap körüli, a fertőzés terjedése igen gyors, a légúti váladékokkal, tüsszentéssel, a levegő útján zárt helyiségekben (irodák, tanulóközösségek, tömegközlekedés, áruházak, szórakozóhelyek), váladékkal fertőzött kézzel, közösen használt pohár, kanál révén terjednek.

Immunrendszertől függ, hogy milyen intenzívek a tünetek

A betegség általában fáradtság, levertség érzéssel indul, csecsemőknél nyűgösség, sírósság, étvágytalanság, nagyobb gyermekeknél fejfájás, szédülékenység jelentkezhet. Ezt követően általában orrdugulás, tüsszögés, vizes orrfolyás jelentkezik.

A folyamat idővel a légutak mentén terjed a garat gége légcső irányába. Égető szúró torokfájás, a gégében égő érzés, hangos, öblös (kissé ugató jellegű) köhögés jelentkezhet.  

A továbbiakban elérheti a fertőzés az alsó légutakat, hörgő és esetlegesen tüdőgyulladás alakulhat ki. A szervezet immunrendszere bármelyik stádiumban megállíthatja a kórokozókat, ezért lehetséges, hogy van, akinél minimálisak a tünetek, és vannak, akik több napi pihenést igényelnek. A folyamat a szervezet reakciójától és a kórokozó fajtájától függően járhat lázzal, hőemelkedéssel vagy anélkül.

Hogyan előzzük meg a légúti betegségeket?

Természetesen nem igaz az a feltevés, hogy ha nincs láza a gyermeknek nem beteg, tehát mehet közösségbe, hiszen láz nélkül is fertőz a folyamat. Napjaink munkahelyei nehezen tolerálják a hiányzásokat, ezért a szülők maguk is betegen járnak dolgozni, ahol aztán más szülőket is megbetegítenek, a gyerekeket is elviszik közösségbe, ahol ők is szórják a kórokozókat, így rohamos a terjedés.

A megelőzés alapvetően az lehetne, ha a beteget elkülönítjük a közösségtől, másrészt a higiéniai lehetőségek (zsebkendőbe tüsszentés, gyakori kézmosás, külön evő- és ivóeszközök, stb.) nagyban segítenek elkerülni a megbetegedéseket.

Baktériumos fertőzésekre van, vírusos megbetegedésekre nincs gyógyszer!

A terápiás lehetőségek nagyon korfüggőek, hiszen minimális gyógyszerelés adható egy újszülöttnek illetve csecsemőnek, és bővebb a választási paletta egy tizenéves gyermeknél.

Nagyjából igaz a mondás, miszerint a nátha gyógyulása „gyógyszerrel hét nap, gyógyszer nélkül egy hét”. Ez annyit jelent, hogy míg a baktériumfertőzésekre rendelkezünk olyan gyógyszerekkel, ami elpusztítja őket, vagy megállítja a szaporodásukat, addig a vírusokkal szemben a hétköznapi gyakorlatban ilyenre nincs lehetőség. A tünetek csökkentésére, a közérzet javítására, az immunrendszer erősítésére, a szövődmények lehetőség szerinti kivédésére törekszünk. 

Gyógyszeres, homeopátiás és gyógynövényes kezelés kisgyerekeknél

Óvodás gyermekeknél szintén csak tünetcsökkentésről beszélhetünk, hiszen oki megoldása a betegségnek itt sincs.

Itt szintén Calcium, orrcsepp,C-vitamin, mellkasbedörzsölő, köhögés esetén gyógynövény tartalmú köhögéscsillapító készítmények - lándzsás útifű, kakukkfű, borostyánkivonat -, és olyan gyógynövénycseppek, pasztillák, melyeknek vírusellenes hatást tulajdonítanak - Kaloba , Exberitox - jönnek szóba.

Szintén immunerősítő hatású a grapefruitmag-csepp (kapható már nem keserű változatban is!), vagy nagyobb gyermeknek a -tabletta. A cseppet gyümölcslével hígítva ajánlott beadni. Ismert a fokhagyma immunerősítő és vírusölő tulajdonsága is, természetesen olyan korú gyermeknél, aki ezt elfogadja.

Hagyományos gyógymódok 6 éves kor felett

Iskoláskorú gyermekek számára léteznek olyan gyógyászati készítmények, amelyek komplexen tartalmaznak lázcsillapítót, orrkidugító ephedrint és C vitamint. Ezek forró italként vagy tablettás formában adagolhatók. Jobb lesz a közérzet, és csökken az orrdugulás. Emellé a szintén ephedrin tartalmú orrcseppek csak igen megfontoltan alkalmazhatók (túladagolás veszélye), valamint asztmások és sípoló légzéssel küzdő gyermekek nem használhatják.

Homeopátiás és gyógynövényes készítmények nagyobb gyerekeknek

Homeopátiás terápia esetén, a szerek adása az orrváladék milyenségétől, a köhögés meglététől vagy hiányától, a köhögés milyenségétől függően folytatandó 3 nap után. Fehéres, kissé nyúlós váladéknál a Kálium muriatikum 9 ch, míg sűrűbb sárgás váladéknál a Pulsatilla 9 Ch ajánlott 3-4 napig. Az orrdugulásra adott készítmények szükség szerint továbbra is adhatók.

Ismert még a citromolaj vírus- és baktériumölő tulajdonsága, szobai párologtatáshoz ajánlom. Minden korosztálynak jótékony, ha bőven fogyaszt gyógyteákat, a kisebbeknek a hársfa és bodza teája, nagyobbaknak ezek, valamint menta, kakukkfű is adható.

A menta homeopátiás kezelés során nem ajánlott. 1 éven felüli gyermeknek mézzel ízesítsük, valamint, ha szereti, citromlével.

A probiotikus készítmények immunerősítő hatásáról is jelennek meg tanulmányok, adhatóak hurutos betegségek alatt is.

Fontosnak gondolom, hogy a szülő ne élje meg tragédiaként a gyermek hurutos betegségét, hiszen pár napos dologról van szó, mely az immunrendszer aktiválódásával jár és azt erősíti. Figyelni kell a gyermek általános állapotára - ha nagyon elesett, nagyon köhög, nem eszik, igen kevés az elfogyasztott folyadék, akkor szövődmény lehetősége merül fel. Ilyenkor mindenképpen vigyék gyermekorvoshoz a gyermeket.

Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás: dr.Torkos Ágnes

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR >>

Címkék: nátha, megfázás, meghűlés, felső légúti megbetegedés, alsó légúti megbetegedés, megfázás kezelése, homeopátia, homeopátia megfázásra

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Náthára beszedett gyógyszerek veszélyei

Miután idén elég korán megkezdődött a nátha és az influenza szezonja, ideje közhírré tenni az év legfontosabb figyelmeztetését. Vigyázzunk, nehogy véletlenül túladagoljuk az acetaminofent (paracetamol) vagy az ibuprofent azzal, hogy egyszerre alkalmazzuk a fájdalomcsillapítót és az ugyanezt a hatóanyagot tartalmazó, vény nélkül kapható megfázás és influenza elleni készítményeket.

tovább a cikkre
A nátha és influenza megelőzése

Várandósan, illetve kisgyermekes szülőként nem engedhetjük meg magunknak, hogy a nátha, vagy influenza ledöntsön a lábunkról. Ezért a legfontosabb a megelőzés. Cikkünkből megtudhatod, hogy hogyan lehet megelőzni, elkerülni ezeket a betegségeket.

tovább a cikkre
Tüsszög a gyermek – nátha, vagy allergia?

Igaz, hogy a tavaszt részben sokszínűsége miatt szeretjük annyira, a vérvörös szem és orr azonban nem tartozik a legnépszerűbb jelenségek közé. A tavasz gyakran orrfolyással, tüsszögéssel és köhögéssel köszönt be, de a szülők gyakran nem tudják eldönteni, hogy gyermekük megfázott, vagy allergiás.

tovább a cikkre
Csak egy kis nátha?!

Gyakran csak legyintünk, hiszen ez csak nátha. Holott ez az ártalmatlannak hitt betegség számtalan komolyabb probléma alapja és kiinduló pontja. Egy kis odafigyeléssel sok szövődményt megelőzhetünk, ne hanyagoljuk hát el!

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Dr. Torkos Ágnes - Gyermekorvos, homeopátiás és akupunktúrás orvos

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Húskrém

Húskrém

Uzsonnakrémek kenyérre >>
9 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirke-, marha-, vagy pulykahús Margarin

Recept:

A húst enyhén sós vízben megfőzzük, ledaráljuk és margarinnal elkeverjük, majd szitán áttörjük, esetleg turmixoljuk. Kenyérre kenve falatonként adható a már rágni tudó csecsemőnek.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

Majdnem meghalt a fiú, akivel kavicsokat etettek az osztálytársai - Eljárás indult az ügyben

vissza vissza