Már gyerekek is kérhetik az eutanáziát Belgiumban

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Megszavazta csütörtökön a belga parlament alsóháza azt a jogszabályt, amely gyógyíthatatlan betegségben szenvedő gyermekek számára is lehetővé teszi, hogy kérjék orvosuktól a halálba segítést - közölték belga hírportálok.
Heteken belül már a belga gyerekek is kérhetik az eutanáziát
Ezzel Belgium 12 évvel azt követően, hogy a felnőttek számára törvényessé tette az aktív (orvosi közreműködéssel végrehajtott) eutanáziát, kisgyermekek számára is lehetővé teszi, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén azt kérjék: orvosuk vessen véget az életüknek.
A 150 fős képviselőházban 142 képviselő szavazott a kérdésben, közülük 86 támogatta, 44 ellenezte és 12-en tartózkodtak. A szenátus már tavaly elfogadta a módosítást, így az heteken belül érvénybe is lép.
 
Az eutanáziához a szülők beleegyezése is szükséges
Hollandiában konkrét korhatárt is szabnak, a felnőtteken kívül csak a 12 évesnél idősebb fiatalok kérhetik, hogy orvosuk vessen véget életüknek. Az új belga szabályozás a józan ítélőképességet szabja az aktív eutanázia egyik feltételéül, amely azt is magába foglalja, hogy a gyermeknek tisztában kell lennie azzal, hogy a halálból nincs visszaút, az megfordíthatatlan - idéz a La Libre Belgique egy képviselőt. Ennek megállapítását a gyermeket kezelő orvosokra és egy független pszichiáterre vagy pszichológusra bízza az új belga szabályozás. Emellett mindkét szülő beleegyezése is elengedhetetlen.
Az új jogszabályt főképp a szocialista-liberális képviselők szavazták meg
A La Libre Belgique napilap honlapja arról számolt be, hogy a látogatók számára fenntartott tribünről a szavazás után valaki azt kiabálta be a képviselőknek, "Gyilkosok!". A férfit kivezették az ülésteremből.
A portál szerint a javaslatot főleg a szocialista, a liberális, a zöld és a legnagyobb frakcióval rendelkező, mégis ellenzéki, flamand nacionalista Új Flamand Szövetség képviselői támogatták, ám voltak, akik frakciójuk többségétől eltérően voksoltak.
 
Az aktív eutanázia csak akkor kérhető, ha már végképp nincs esély a gyógyulásra
Belgium 2002-ben - Hollandia után két hónappal - a világon másodikként legalizálta az aktív eutanáziát, a jelenlegi szabályok szerint ezt csak döntési képességükben nem korlátozott felnőttek kérhetik, a beavatkozást pedig csak orvos hajthatja végre. A belga jog azt is előírja, hogy az orvos csak akkor vethet véget páciense életének, ha a beteg állapotának jobbra fordulására nincs kilátás, és szenvedése elviselhetetlen. Az eutanázia végrehajtását bármelyik orvos visszautasíthatja lelkiismereti okokra hivatkozva. A törvény elfogadását annak idején három évig tartó szakmai és politikai vita előzte meg. Az aktív eutanázia a két államon kívül még Luxemburgban engedélyezett.
 
A halálos betegséggel küzdő gyerekek rendkívül érettek
A La Libre Belgique, Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja még a nyáron közölt hosszú cikket a kérdésben kibontakozó politikai konszenzusról. Akkor a lap arról számolt be, hogy végstádiumban lévő, gyógyíthatatlan, szenvedő gyerekeket gondozó szakorvosok azt tapasztalták, hogy a halálos betegséggel küzdő kiskorúak rendkívüli érettségről tesznek tanúbizonyosságot döntéseik meghozatalakor.
 
A konzervatív belgák többsége támogatja a liberális szabályozást
Ha az új szabályozás életbe lép, már nemcsak felnőttek, hanem elviselhetetlen fájdalmaktól gyötört, gyógyíthatatlanul beteg gyermekek is dönthetnek majd úgy Belgiumban, hogy szabad akaratukból az élet helyett a halált választják.
A felmérések szerint a belgák elsöprő többsége támogatja, hogy gyerekek is kérhessék az aktív eutanáziát, a javaslatot pedig az egyébként konzervatív intézmény hírében álló belga királyi orvosi akadémia is támogatta. Gyermekorvosok egy csoportja ugyanakkor a héten levelet írt a képviselőház elnökének, melyben azt kérték, hogy ebben a parlamenti ciklusban már ne szavazzanak a javaslatról, mert a sietséget semmi sem indokolja, a törvény elfogadását sem az orvostársadalom, sem a közvélemény nem követeli.
 
Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás: mti


Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2014.02.14