Agyhártyagyulladás: ezekkel a tünetekkel vidd azonnal orvoshoz a gyereket! - A csecsemőket, kisgyerekeket és tinédzsereket veszélyezteti leginkább a betegség

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Agyhártyagyulladás: ezekkel a tünetekkel vidd azonnal orvoshoz a gyereket! - A csecsemőket, kisgyerekeket és tinédzsereket veszélyezteti leginkább a betegség Egy 20 éves fiú fertőző agyhártyagyulladással került a kórházba, az életéért még most is küzdenek az orvosok. A legveszélyeztetebbek ugyanakkor a csecsemők és a kisgyerekek. Az ok, amiért egyre több tinédzser fertőződik meg a magyar orvosi gyakorlatban keresendő - a szakemberek szerint. Élet és halál között van az a 20 éves fiú, aki fertőző agyhártyagyulladással került kórházba. Mint ismert a múlt héten már belehalt egy fiatal gimnazista a fertőző agyhártyagyulladásba, és más tinédzsernél is felmerült a gyanú. Legveszélyeztetebbek a csecsemők, kisgyerekek és a tinédzserek - a betegség ritkán ugyan, de végzetes kimenetelű lehet, megelőzni védőoltással lehet.

Agyhártyagyulladás: ezekkel a tünetekkel vidd azonnal orvoshoz a gyereket! - A csecsemőket, kisgyerekeket és tinédzsereket veszélyezteti leginkább a betegség


Még nem tudni, hogy életben marad-e a 20 éves fiú
Újabb fiatal került kórházba fertőző agyhártyagyulladással - hangzott el az M1 aktuális csatorna 2016. december 12-e, hétfő esti Híradójában. A hirado.hu portálon azt írták: a múlt héten újabb budapesti fiatalnál mutatták ki laborvizsgálatok a fertőző agyhártyagyulladást. A húszéves fiút az Egyesített Szent István és Szent László Kórház intenzív osztályán ápolják.

Bobek Ilona, az intézmény osztályvezető főorvosa a Híradónak hétfőn elmondta: a fiatal állapota súlyos, még nem tudni, hogy életben marad-e vagy lesz-e maradandó károsodása. Jelenleg altatják és lélegeztetik.

Múlt héten agyhártyagyulladásba már belehalt egy gimnazista
Mint felidézték: a múlt héten egy fiatal gimnazista halt bele a fertőzésbe. A fiú egyik évfolyamtársa szintén agyhártyagyulladás gyanújával került a Szent László Kórházba szerdán, de róla kiderült, hogy rosszullétét csak egy téli vírusos fertőzés okozta, és már haza is engedték.

Legveszélyeztetetebbek a csecsemők - figyelmeztet a gyermekorvos
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a Híradónak azt mondta: a legveszélyeztetettebbek a csecsemők és a tinédzserek. Kiemelte: a megelőzés a legfontosabb, ugyanis a fertőző agyhártyagyulladás B és C törzse ellen is van védőoltás.

Ezzel együtt figyelmeztetett, hogy aki a tüneteket:
  • csillapíthatatlan fejfájás,
  • csillapíthatatlan hányás és
  • magas, 39-40 fokos láz
észleli, azonnal forduljon orvoshoz.

Póta György, az egyesület elnöke hétfőn az MTI-nek elmondta, Magyarországon a baktérium "B" és "C" törzse okoz megbetegedést, évente 40-50 esetet jelentenek, de a betegség rendkívül gyors lefolyású, súlyos, gyakran végzetes kimenetelű.

A fertőzés főként két korosztályt veszélyeztet: a betegek kétharmada csecsemő vagy kisgyermek, valamint jelentős a megbetegedések száma a 16-20 évesek, vagyis a serdülők és a fiatalok körében is.

Az agyhártyagyulladás B és C törzse ellen létezik védőoltás


A baktérium Magyarországon előforduló két törzse ellen van védőoltás. A "C" törzs elleni vakcina kétéves kor alatt államilag részben támogatott, illetve várhatóan januártól teljesen ingyenessé válik, a "B" törzs elleni védőoltásért egyelőre teljes árat kell fizetni.

A tinédzsereket ritkán oltják a magyar orvosok - ez lehet az ok?
Európa sok országában a kisgyermekek oltásán kívül a tinédzser korosztály meningococcus-fertőzés elleni ismételt oltását is ajánlják, ez azonban Magyarországon még nem elterjedt gyakorlat. Ez az oka annak, hogy ebben a korosztályban itthon megnövekedett az agyhártyagyulladásos esetek aránya - jegyezte meg az egyesület elnöke.

Oroszi Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ megbízott főigazgatója a múlt heti haláleset után elmondta, az agyhártyagyulladás súlyos betegség, amely gyorsan, akár néhány óra alatt is kifejlődhet. Ugyanakkor hozzátette, hogy nem terjed könnyen, van, aki tünetmentesen hordozza, és súlyos esetek ritkán alakulnak ki.

A betegség lappangási ideje 2-10 nap
A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet: az egyik az agyhártyagyulladás, a másik pedig a vérmérgezés (szepszis). A vérmérgezés órák alatt kialakulhat és gyorsan halálhoz vezethet. A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, a vizsgálatukat és a kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi, illetve járási hivatal népegészségügyi osztálya vagy ügyelete.

A fertőző betegség tüneteire fontos figyelni; ha fejfájás, magas láz, hányinger, tarkómerevség vagy bőrvérzések (lilás kiütésszerű pöttyök) alakulnak ki, azonnal orvoshoz kell fordulni.

A fertőző agyhártyagyulladásban meghalt fiú osztálytársai közül már többen is megkapták a betegség elleni védőoltást.

Forrás: MTI 2016. december 12.

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2016.12.13