Kanyaró elleni védőoltás: ezentúl kötelező lesz Németországban! - Miért fontos kanyaró ellen beoltatni a gyereket?

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Kanyaró elleni védőoltás: ezentúl kötelező lesz Németországban! - Miért fontos kanyaró ellen beoltatni a gyereket? Az óvodába, iskolába járó gyerekek mellett mindenkit be kell oltani a járványos betegség ellen, aki oktatási, egészségügyi vagy egyéb közösségi intézményben dolgozik. Kötelező lesz a kanyaró elleni védőoltás Németországban, miután a kormány a 2019. július 17-ei, szerdai ülésén jóváhagyta az erre vonatkozó törvényjavaslatot - jelentette az ARD német közszolgálati televízió.

Gyerekek és közösségben dolgozó felnőttek is megkapják
Jens Spahn egészségügyi miniszter javaslata értelmében az óvodába, iskolába járó gyerekek mellett mindenkit be kell oltani a járványos betegség ellen, aki oktatási, egészségügyi vagy egyéb közösségi intézményben dolgozik. Ide tartoznak a menekültfogadó központok és a nyári táborok is. Az immunitást oltási igazolvánnyal kell majd igazolni vagy orvosi igazolással, miszerint az illető már volt kanyarós.

Kik kapnak mentességet?
Mentességet kapnak az oltási kötelezettség előtt azok, akik orvosi igazolással tudják alátámasztani, hogy az oltás beadása számukra egészségügyi okból ellenjavallt. Nem lesz kötelező beoltani azokat sem, akik 1970 előtt születtek, mert az ő esetükben nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy átestek a betegségen, és ezzel egy életre immunitást szereztek a kanyaró ellen. Az oltóanyag a fogorvosokat kivéve minden orvosnál elérhető lesz.

Az év első hónapjaiban idén már 400 kanyarós megbetegedést regisztráltak Németországban, ami a törvény indoklása szerint olyan közegészségügyi kockázatot jelent, amely miatt szükségessé vált az oltás kötelezővé tétele.

Súlyos pénzbírság annak, aki nem megy el az oltásra
Az oltási kötelezettséget megszegőket súlyos pénzbírság fenyegeti. Jens Spahn korábban 2500 eurós (több mint 800 ezer forint) büntetésről beszélt. Az oltottság ellenőrzéséért és a bírságok kiszabásáért a helyi egészségügyi hatóságok lesznek felelősek. Az iskolák, óvodák és egyéb intézmények nekik lesznek kötelesek jelenteni az oltottság helyzetét.

Cél: nyájimmunitás
A minisztérium célja a nyájimmunitás elérése: ha Németországban a lakosság 95 százaléka immunitást szerez a kanyaróval szemben, az az egész társadalom számára védettséget jelentene. A fertőző betegségekkel foglalkozó Robert Koch Intézet adatai szerint 2017-ben az iskolakezdők 93 százaléka kapta meg a megfelelő védettséghez szükséges mindkét oltást. A szülők a legtöbb esetben ugyanis egyszerűen elfelejtik a kellő időben beadatni gyermekeiknek a második, emlékeztető oltást, mások pedig mellékhatásoktól tartanak.

Fiatal felnőttek is elkaphatják
A kanyaróval szemben azonban nem csak gyerekek védtelenek. Az idén jelentett megbetegedések felében fiatal felnőttek kapták el a kórt. A Bild című német tömeglap az egészségügyi tárca tájékoztatására hivatkozva azt írja, hogy a minisztérium mintegy 600 ezer ember beoltásával számol, ha a német parlament elfogadja a törvényt, és az oltási kötelezettség 2020 márciusában hatályba lép.

Miért veszélyes betegség a kanyaró?
A kanyaró fertőzőbb mint az Ebola, a tbc és az influenza. A vírus a levegőben terjed, a légzőszerveket támadja meg és halálos veszélyt jelenthet az alultáplált gyerekekre, valamint a csecsemőkre, akik még túl fiatalok ahhoz, hogy oltást kapjanak. Mivel a megfertőződés után a kanyarónak nincs biztos gyógymódja, az oltás életmentő lehet - hívta fel a figyelmet korábban az UNICEF.

A kanyaró tünetei, lefolyása
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal elmondása szerint a kanyaró rendkívül ragályos fertőző megbetegedés, amely a kiütések megjelenése előtt már négy nappal fertőzhet és a fertőzőképesség a kiütések eltűnését követően még négy napig tart. A kórokozót a beteg az orr- és garatváladékával üríti. A kezdeti tünetek hasonlóak az influenzához: magas láz, légúti tünetek, kötőhártya-gyulladás. Ezeket követően kettő-négy nappal jelennek meg a bőrkiütések, amelyek a fejen, arcon kezdődnek, és később a testen lefelé terjednek. A kiütések néhány napig tartanak, és a megjelenés sorrendjében tűnnek el. A részleges oltási sorozattal beoltottak esetében a betegség lefolyása enyhébb, a szövődmények kialakulásának esélye kisebb.

A kanyaró szövődményei egyebek közt az agyhártyagyulladás, a középfül gyulladás, a tüdőgyulladás,illetve a bakteriális felülfertőződés. A betegséget követően az immunrendszer működése csökken - legfrissebb kutatások szerint ez az állapot akár 3 évig is eltarthat! Mindemellett bizonyos esetekben  hosszú évek múlva degeneratív idegrendszeri betegséget is kiválthat a testben.

Nálunk a kanyaró elleni védőoltás benne van a 12 kötelező védőoltásban
Magyarországon már régóta kötelező kanyaró ellen beoltatni a gyermekünket. Jelenleg - a 2019 szeptemberétől bevezetésre kerülő bárányhimlő elleni védőoltással együtt 12, életkorhoz kötött kötelező oltás jár a gyerekeknek, ezek:

- gümőkór (tbc) elleni védőoltás
- a torokgyík elleni védőoltás
- a szamárköhögés elleni védőoltás
- a merevgörcs (tetanus) elleni védőoltás
- a járványos gyermekbénulás elleni védőoltás
- a mumpsz elleni védőoltás
- a kanyaró elleni védőoltás
- a rózsahimlő (rubeola) elleni védőoltás
- haemophylus influenzae b (Hib) elleni védőoltás
- a hepatitis B elleni védőoltás
- a pneumococcus baktérium elleni védőoltás
- és a szeptembertől bevezetendő bárányhimlő elleni oltás

Aki 1989 után született, az két oltásban részesült kanyaró ellen, így  vélhetően egy életre szóló védettséget élvezhet. Aki 1969 és 1989 között született, az még a kevésbé korszerű oltást kapta, és csak 1 alkalommal - náluk javasolják a második oltás beadatását. Aki 1969 előtt született, az viszont valószínűleg átesett már a betegségen és kialakult az életre szóló védettsége kanyaró ellen.

Ez is érdekelhet!
Kanyaró és egyéb járványok: ez is megtörténhet, ha túl sokan nem oltatják be gyermekeiket »


Forrás: MTI, budaioltokozpont.hu
Fotó: Pixabay

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2019.07.18