Figyelem, kullancsveszély: Városi parkban, játszótéren is megcsíphet a kullancs! - Miért veszélyes a kullancscsípés?

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Figyelem, kullancsveszély: Városi parkban, játszótéren is megcsíphet a kullancs! - Miért veszélyes a kullancscsípés? A kullancsveszélyre hívják fel a figyelmet a szakemberek: egyes területeken már minden második kullancs hordozza a Lyme-kórt, ezerből egy pedig az agyvelőgyulladás kórokozóját. Nemcsak a természetben, hanem a városi parkokban is sok a kullancs, ezért érdemes elővigyázatosnak lenni: ha időben eltávolítják a kullancsot, jelentősen csökkenthető a megbetegedés esélye - hangzott el az M1 aktuális csatorna 2020. június 23-ai, keddi adásában.

A kullancsveszélyre hívják fel a figyelmet a szakemberek: egyes területeken már minden második kullancs hordozza a Lyme-kórt, ezerből egy pedig az agyvelőgyulladás kórokozóját.     

Nagyon sok a kullancs idén
Nagyon nagy mennyiségben vannak jelen a kullancsok a természetben - hangsúlyozta Földvári Gábor, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, kiemelve, hogy a Lyme-kór bonyolult természetes ciklussal rendelkezik: nemcsak a kullancs az egyik főszereplő, hanem a kórokozót fenntartó természetes gazdák is, például feketerigó, sün vagy valamilyen rágcsáló.

Figyelem, kullancsveszély: A városi parkokban, játszótereken is megcsíphet a kullancs! - Miért veszélyes a kullancscsípés?
Bejelentett Lyme-kóros megbetegedések száma Magyarországon 2000-2018

A védekezés első lépése, hogy legyünk tisztában a veszéllyel, rendszeresen vizsgáljunk át magunkat, ezért is fontos beszélni a kullancsokról - hangsúlyozta szakember.   

- Nehezebb dolgunk van, mint a szúnyogokkal, ugyanis a kullancsok csípése sokszor fájdalommentes, mert fájdalomcsillapító anyagot és véralvadásgátlót pumpál a vérünkbe és az immunrendszerünket is kijátsszák - fogalmazott.     

Fűnyíráskor vagy a városi parkokban is támad a kullancs
Hangsúlyozta, hogy a fertőzés forrása sokszor a kerti munka, mivel a fűnyírással, vagy az avar összegereblyézésével a kullancsok búvóhelyeit bolygatjuk meg. De a városi parkokban is előfordulnak kullancsok.

Egy erdei séta, kiadós kerti munka vagy egy városi parkban tett látogatás után mindenképpen nézzük át magunkat, mert minél hamarabb távolítjuk el a kullancsot, annál kisebb az esélye annak, hogy a kórokozó bekerül a testünkbe.

Figyelem, kullancsveszély: A városi parkokban, játszótereken is megcsíphet a kullancs! - Miért veszélyes a kullancscsípés?

Hozzátette, hogy az agyvelőgyulladást egy vírus okozza, amely ellen nincs specifikus gyógymód, viszont ritkábban fordul elő. Míg a Lyme-kórt okozó baktériumok akár 40-50 százalékos gyakorisággal fordulnak elő a kullancsokban, addig az agyvelő-és agyhártyagyulladást okozó vírus ezrelékes nagyságrendben fordul elő európai adatok szerint.

Agyvelőgyulladás a pasztörizálatlan tejtől is elkapható
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kullancs által terjesztett agyvelő-és agyhártyagyulladást a pasztörizálatlan tej és azokból készült sajtok fogyasztásával is el lehet kapni.

Melyek lehetnek a Lyme-kór tünetei?
- fáradtság
- fejfájás
- ízületi panaszok
- influenza-szerű tünetek
- nyirokcsomó duzzanat

A kullancscsípés helyén kör alakú (kokárda alakú) bőrpír jelentkezhet. Ha nem jelentkezik bőrreakció, az még nem zárja ki teljesen a Lyme-kór fertőzést. A Lyme-folt eltűnése nem jelenti biztosan a szervezet gyógyulását!

Mi történik, ha nem kezelik a Lyme-kórt?
Ha nem kezelik a beteget (akár évekig) olyan súlyosabb panaszok is jelentkezhetnek, mint:
- idegbénulási problémák
- ideggyulladások
- súlyos izomgyengeség
- memóriaromlás
- szívritmuszavar
- aluszékonyság
- látás-, hallás-, egyensúlyzavar
- depresszió
- fogyás

Ez is érdekelhet!
Kullancs kiszedése: így távolítsd el a kullancsot szakszerűen, ha nincs kullancscsipesz a háznál »


Hogyan lehet megelőzni a kullancscsípést?


A vérszívás és a kórokozók átvitele ellen számos módon lehet védekezni.

1. Védőoltással
A kullancs terjesztette vírusos agyvelőgyulladás védőoltással megelőzhető.

2. Kullancsriasztó szerekkel
Erdei túrákon - amellett, hogy csak a kijelölt gyalogutakon szabad haladni - érdemes kullancsriasztó szereket alkalmazni, és azokat időközönként újra használni.

3. Gyors intézkedéssel
Ha a kiránduló időben felfedezi és eltávolítja a bőrébe fúródott kullancsot, akkor nem kerülhetnek a kórokozók a szervezetébe, ugyanis az állat jellemzően csak a beszúrást követő néhány óra múlva juttatja fertőzött nyálát az emberbe.

A kullancs eltávolítása:
A kullancs eltávolításához egy vékony hegyű csipesz a legalkalmasabb, amellyel a kullancsot a bőrhöz minél közelebb lehet megfogni anélkül, hogy az utótestét összenyomnánk. A megragadott kullancsot aztán határozott mozdulattal kell kihúzni a bőrből.

Bőrtünet, izomfájdalom, láz, fejfájás esetén azonnal orvoshoz kell fordulni
Ha valaki a kullancscsípést követően betegségtüneteket - bőrtünet, izomfájdalom, láz, fejfájás - tapasztal, forduljon orvoshoz.

Mivel a megfertőzött haszonállatok teje is közvetítheti a vírust, fontos a nyers kecske- és tehéntej fogyasztás előtti forralása, amellyel a kórokozó elpusztítható.

Forrás: MTI
Kezdőfotó: Pixabay

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2020.06.23