Ha jön a baba foga

Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


Ha jön a baba foga

Hogyan tisztítsuk a fogait? Mikortól kezdjük a baba fogainak mosását? Mit tegyünk, ha a baba nyűgös a fogak kibújása miatt? Az alábbi cikk mindezekre a kérdésekre tartalmazza a választ.

A baba szájápolása
A szájápolást nem lehet elég korán elkezdeni. A kisbaba szájüregét szoptatás után, de naponta legalább egyszer nedves gézzel vagy pelenka csücsökkel töröljük ki! Ujjainkkal masszírozzuk meg fogatlan állcsontjait, ez nagyon jól fog esni kisbabánknak!
Az első tejfogak kb. 6-8 hónapos korban bújnak elő. Az új fogacskákat is tisztítsuk meg, különösen az ínyszél mentén. Eleinte csak nedves fogkefét használjunk, amely kisfejű és puha! Az öblítést kezdetben víz nélkül, levegővel próbáljuk gyakoroltatni! Fogkrémet lehetőleg csak akkor használjunk, ha a gyermek már nem nyeli le, mert már megtanult köpni és öblíteni. Mindenképpen gyermekfogkrémet vásároljunk, melynek fluorid tartalma kisebb, mint a felnőtt fogkrémeké. A lenyelt fluorid a maradó fogakon fehér foltosodást okozhat!
A fogkefét 3 havonta ajánlott kicserélni, de fertőző betegség után azonnal!

Rendkívül fontos a szülői példamutatás. Minden kisgyermek nagyon szeret utánozni, ezt feltétlenül használjuk ki, a család apraja-nagyja minél többször mosson együtt fogat! A fogmosás legyen játékos, semmiképpen sem kötelező jellegű. Fontos, hogy már gyermekkorban szokássá váljon és szeressen fogat mosni! Mesélhetünk a "fognyűvő manókról", jutalmazhatunk csempére ragasztható kis matricákkal, de bármilyen kis ötletet kitalálhatunk. Kb. hat éves korig mi, szülők vagyunk a felelősek a szájápolásért. Természetesen engedjük az önállóságot, de befejezésként minden fogat mi is tisztítsunk át alaposan!


Fogzási bonyodalmak
Kevesen tudják, hogy a kisbaba fogainak fejlődése már a születés előtt a terhesség nyolcadik hetében megkezdődik. A kilencedik hónapban az állcsontok belsejében kialakulnak a tejfogak koronái, sőt a maradó fogak csírái is már jelen vannak. Az első fogacskák körülbelül a 4-6. hónap tájékán kezdenek előbújni. Ezt általában a kiskanál megcsörrenése jelzi. Először az alsó két metsző, majd a felső metszők, az egy éves kisbabának pedig kb. 8 foga van. Az összes tejfognak (20 db) két és fél, három éves korra kell kibújni. Néha előfordul, hogy nem a „nagykönyv” szerinti időben, illetve sorrendben bújnak elő a várva várt fogacskák, ennek nem kell nagy jelentőséget tulajdonítani. Gyakori tévhit, hogy a fogzás magas lázat okozhat. Fontos tudni, hogy a fogzás élettani jelenség és nem betegség. Kisbabánk valóban nyugtalanabb és sírósabb lehet, de ha lázas, semmiképpen ne tulajdonítsuk a fogzás velejárójának. A háttérben betegség áll, ezért mihamarabb keressük fel gyermekorvosunkat.

Hogyan segíthetjük a fogzást, illetve enyhíthetjük a fogzással járó kellemetlenségeket?
Mindenképpen sok babusgatásra, simogatásra van szüksége kisbabánknak. Csavarjunk ujjunkra vizes gézdarabot, illetve ujjunkra húzható „tüskés kefét” (nagyobb bababoltban kapható) és masszírozzuk a kicsi ínyét! Felügyelet mellett adjunk rágnivalót (nyers sárgarépa, karalábé, kenyérhéj), hogy a fogacska minél hamarabb átszakítsa az ínyt. Hűtött rágóka is jól enyhíti a fájdalmakat. A gyógyszertárakban kapható ecsetelőkhöz csak tényleg szükséges esetben nyúljunk.

Szerző: Dr. Piskóty Ildikó
Forrás: Gyerekszáj napló c. könyv

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


2008.06.10