Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Ha a gyermekünk nem mond igazat - Füllentés, hazugság, vagy csak másképp látja a dolgokat? - Szülők Lapja

Ha a gyermekünk nem mond igazat - Füllentés, hazugság, vagy csak másképp látja a dolgokat?


Óvodás korú gyerekeinket időnként hazugságon kapjuk, pedig nem erre neveljük őket. De valójában miért hazudnak a gyerekek? Mi játszódik le a fejükben olyankor, amikor nem mondanak igazat? És mi a helyes szülői hozzáállás füllentés, hazugság esetén?

Szerző: Hanula Erika
2014-12-30
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Mi a teendő, ha a négy-öt éves gyerekeket azon kapjuk, hogy hazudnak? Ebben a korban tudniillik a hazugság teljesen másról szól, mint a felnőtt értelemben vett hazugság. Számukra a valóság, a fantázia, a képzelet, a vágyott dolgok teljesen összemosódnak, mint egy festékes palettára ráömlő vödör víz, a színek össze-vissza keverednek – írja Hanula Erika pedagógus, 3 gyermek édesanyja a Csupaszív magazin pozitív gyermekneveléssel foglalkozó cikkében.

Kinek ismerős az alábbi helyzet?

szülő: – Fiam, megmostad a kezed?
gyerek. - Igen.
szülő (jogosan gyanakodva)- Hm… Lássuk csak, hadd szagoljam meg. De hiszen ez csupa szutyok! Nem is mostad meg.
gyerek: De igen, én megmostam!
szülő (hitetlenkedve): Hogy mondhatsz ilyet? Hát látom, hogy koszos!
gyerek (megszeppenve): De én megmostam!
szülő (most már mérgesen): Ne hazudj nekem, hát a saját szememmel látom, hogy koszos!


A folytatás könnyen kitalálható: huzavona, egyre érezhetőbb feszültség, harag.
Muszáj ennek így lennie?
Nem.

Hazudik a gyerek – Mi játszódik le ilyenkor a gyerek fejében?
Mielőtt elmondom, mi lenne a célravezető megoldás a szülő részéről, nézzük meg, mi játszódik le a gyerekben (a szülő gondolatmenetet nem hiszem, hogy részleteznem kell, ha jól sejtem minden szülőnek ismerős a helyzet).
Tehát, a gyerek elmélyülten játszik, egyszer csak az anyja ebédhez hívja, ahhoz kezet kell mosni. Ami unalmas, fárasztó és különben is, akkor abba kell hagyni a játékot. Megkérdezik, kezet mosott-e. Azt feleli igen, mert szeretné, ha megtette volna. Úgy feltételezi, ha kimondja, megtörténté teszi. Hoppá, anya nem hisz neki, hazugságon kapták. Stressz. Feszültség. Csapda. Most mi ebből a kiút? Mivel önnön csapdájába esett, automatikusan ismétli a mondatot, miszerint már kezet mosott. Hátha egyszer csak igazzá válik. És mint egy megakadt tű a lemezjátszón, megy a huzavona. Kiút nincs, csak növekvő negatív érzelmek.

Hazudik a gyerek – Mi a helyes szülői hozzáállás?
Az ilyen csapdákat úgy a legegyszerűbb elkerülni, ha a szülő felismeri, a gyereke nem azért hazudott, mert rosszat akart tenni. Egyszerűen ebben az életkorban az elérni vágyott dolgokat kész tényként közlik a gyerekek. Ha ezt el tudjuk fogadni, és játékosan, esetleg huncutkodva, viccelődve mégis rávenni a gyereket arra, hogy mossa meg a kezét, máris elértük a célunkat. “Hm, értem, hogy megmostad a kezed, de szerintem egy kis folt maradt még rajta. Menjünk, mossuk meg együtt! (esetleg, ha van éppen erőnk, humorunk hozzá, még azt is hozzátehetjük egy kacsintás kíséretében, hogy) Én nem is értem, milyen víz folyik manapság a csapunkból! A víz mellett még foltok is jönnek belőle, szegény gyereknek a kezére meg rátapad, hiába suvickolja…”

Semmiképpen ne okozzunk stresszhelyzetet!
Tudom, hogy a racionális felnőtt agyunkkal nehéz ezt megérteni, de próbáljuk meg elfogadni, hogy pár évig ilyen tódítósak a gyerekeink, emelkedjünk felül rajta. A cél az, hogy tiszta kézzel üljön a gyerek az asztalhoz, nem pedig az, hogy konfrontálódjunk vele, hogy stressz helyzetet okozzunk neki – mert bizony az ő kis életében az, hogy hazugságon kapjuk, igenis stresszt jelent.
Persze a kézmosásos példa csak egy az ezer közül, amivel a gyerekek elő tudnak állni (Igen, elpakoltam a játékaimat; Igen, megettem a zöldborsót; Nem, nem én ütöttem meg a kistesót, stb.)

Büntessük vagy ne a hazudozásért?
És még egy jó tanács: Ne büntessük érte a gyereket, ne fenyegessük, vagy állítsuk ezért sarokba, és ne hangoztassuk fennhangon ismerőseinknek, pláne ne a gyerek jelenlétében, hogy hazudik a gyerekünk. Azt érteni, érezni fogja a gyerek, hogy valami rosszat tett, de azt, hogy ezt hogyan tette, nem. Mivel nem szándékosan, rosszindulatúan tette, hanem számára teljesen magától értetődően, csak belső feszültséget, zavarodottságot, haragot gerjesztünk ezzel a gyerekben.
Szóval kedves szülőtársak, elő a humorérzékkel, az első években legalább annyira lesz rá szükség, mint pihetető alvásra.

Szerző: Hanula Erika / Csupaszív magazin
Fotó: Freedigitalphotos.net

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR >>

Címkék: gyerek, óvodás korú gyerek, haugság, hazudik, gyermeknevelés, gyermekpszichológia

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A hiszti helyes és helytelen kezelése, avagy ne jutalmazd a hisztit!

Talán mindenki átélte már azt, amikor unokája a boltban kitartó hisztivel követelt valamit, amit nem akartál neki megvenni. És az unoka csak akkor nyugodott meg, amikor megkapta azt, amit kiszemelt magának. Mennyire vagyunk felelősek az effajta szituációkért? Hol botlunk meg a nevelésben, hogy akár ide is eljuthatunk?

tovább a cikkre
A gyermeknevelés alapszabályai - tippek a sikeres gyermekneveléshez

Ahhoz, hogy valaki következetes, és szeretetteljes apa, vagy anya lehessen, szükség van némi meggyőződésre, elszántságra és határozottságra a nevelés, fegyelmezés területén, ugyanakkor egy óriási adag kreativitásra is, hogy a legváltozatosabban ki tudja mutatni a szeretetét a gyermek felé.

tovább a cikkre
Csak egy pofon?! Avagy szabad-e veréssel nevelni?

A kutatók szerint a pofonok rövid távon talán hatásos eszközök egy engedetlen gyermek megfegyelmezésére, de számos korábbi vizsgálat és a mostani felmérés adatai is azt mutatják, egy-egy pofonnal sokkal nagyobb kárt okozhatunk a jövőre nézve, mint gondolnánk.

tovább a cikkre
Ne vedd el a gyermek kíváncsiságát!

A szülők gyakran széttárt karral állnak az olyan kérdésekkel szemben, mint : „Hogyan lesz az eső? Miért sós a tenger? Hol lakik az Isten? Mit esznek a hangyák?” A szülők negyede bevallotta, hogy ilyenkor kitalálnak valamit, vagy megpróbálják elterelni a gyerek figyelmét, hogy ne kelljen válaszolniuk.

tovább a cikkre
4 jó szándékú szülői mondat, amit a gyerekek egészen máshogy értelmeznek - Hogyan beszélj okosan a gyermekeddel?

Akár a jó szándékú szülők is okozhatnak maradandó pszichológiai károsodásokat a gyermekükkel való kommunikáció során. Bármilyen jó szándékkal mondunk ugyanis valamit, a gyerekek teljesen máshogy értik azokat.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Első szülinapi torta - joghurttorta

Első szülinapi torta - joghurttorta

Sütemények >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: T é s z t á h o z 4 tojás 120 g cukor 1 csomag vaníliás cukor 80 g liszt citrom reszelt héja 1 csomag sütőpor margarin a forma kikenéséhez K r é m h e z 300 ml joghurt 200 ml habtejszín 150 g porcukor 1 csomag vaníliás porcukor 1 evőkanál zselatin 1 citrom leve T e t e j é r e 500 g piros gyümölcs (eper, málna, cseresznye) 2 csomag tortazselé 200 ml piros gyümölcsszörp

Recept:

Habosra keverjük a cukrot a tojások sárgájával, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat és apránként a sütőporral elkevert lisztet. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, hozzákeverjük a masszához. A tortaformát kikenjük m(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Hírek, érdekességek

Egy óvónő kapta az Év pedagógusa díjat

vissza vissza