Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Csúnyán beszél a gyermekem! Mit tegyek?! - Óvónő válaszol - Szülők Lapja

Csúnyán beszél a gyermekem! Mit tegyek?! - Óvónő válaszol


A csúnya beszéd általában az óvodás korra jelenik meg. Mi a legfontosabb szabály abban az esetben, ha elkezd csúnyán beszélni a kisgyermek? Mit akar a gyerek elérni a csúnya beszéddel és trágár szavakkal? Hogyan reagáljunk: büntessünk, viccelődjünk? Óvónő szakértőnk elmondja, hogy mi a helyes megoldás.

Szerző: Nyeste Mónika
2014-10-27
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Nyeste Mónika
Óvónő
kérdezd szakértőnket a témában >>

A csúnya beszéd sokak rettegett mumusa, ami ellen, amíg csak lehet, mindenki igyekszik megóvni gyermekét. Az óvodás kor eléréséig ez nem is okoz különösebb gondot, hiszen ha a család kommunikációjában alapvető a figyelem, a másik iránti tisztelet, az fontos mintája lesz a gyermek nyelvi megnyilvánulásainak is.

A csúnya beszédet ne agresszióval vagy verbális megszégyenítéssel kezeld!
A legtöbb óvodás szülője azonban megdöbbenve tapasztalja, hogy az addig kifogástalanul viselkedő szemük fénye válogatottabbnál válogatottabb kifejezésekkel gyarapítja szókincsét az ovis csoportban. Vagy épp más forrásból.

Ha megüti a füled valami neked nem tetsző szó, a legfontosabb szabály, hogy ne hördülj fel, ne rendezz jelenetet, és ne szégyenítsd meg a gyermeket miatta. A lehető legrosszabb reakció, ha a verbális agresszióra fizikai agresszivitással reagálsz. Amennyiben a gyermek ezt tapasztalja, hamar megtanulja, hogy ezeknek a szavaknak mágikus hatalma lehet, ha ilyen könnyedén tud velük provokálni.

A vicces reakciós éppúgy ártanak, mint a szidás
Ne ess abba a hibába sem, hogy te magad is jókat nevetsz a trágár szavakkal való játékon, hiszen ezzel csak újabb bátorítást adsz gyermekednek. Ami vicces, abból nyugodtan lehet repetázni - gondolhatja joggal a határokat feszegető csemete.

Miért beszél a gyerek csúnyán?
Hogy miért ne aggodalmaskodj túlzottan egy-egy illetlen szó hallatán?
Ha megkérdezed a kis óvodást, mit jelent egy-egy csúnya szó, kiderül, hogy gyakran fogalma sincs róla. Mindössze azt élvezi, hogy milyen erőteljes hatást vált ki velük környezetéből. Máskor azt tapasztalja, hogy a társai körében vicces lehet, ha így beszél, de előfordul, hogy csak dühös, és indulatait ezeken a szavakon keresztül tudja levezetni.

Így viselkedj, ha illetlenül beszél a gyerek!
Mi a teendő ilyenkor? Sokszor egész egyszerűen nem kell tudomást venni a hallottakról; ha azonban újra és újra előkerülnek ezek a neked nem tetsző kifejezések, monddd el őszintén, hogy nem illik így beszélni, hiszen megbánthatja, fájdalmat okozhat vele szeretteinknek.

Figyelj arra is, hogy minél kevesebb negatív hatás érje a piciny füleket. A televízió vagy számítógép előtt hagyott gyermek könnyebben sajátíthatja el ezt a fajta negatív verbalitást. Szabj tehát határt ezeknek a tevékenységeknek, és ne hagyatkozz feltétel nélkül a korhatárjelző karikára.

És végül, de nem utolsó sorban, ügyelj saját és a család beszédstílusára!

Szerző: Nyeste Mónika
Fotó: FreeDigitalPhotos

Címkék: gyerek, óvodás gyerek, csúnya beszéd, trágár szavak, beszédfejlődés, óvoda

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

7 egyszerű játék, amivel segítheted gyermeked beszédfejlődését - Mire figyelj oda szülőként? Logopédus tanácsai

A beszédkészség és az önbizalom szorosan összefügg. A környezet ösztönzése, aktív közreműködése nélkül a gyermek sohasem tanulná meg az anyanyelvét.

tovább a cikkre
Gyermeknevelés - 11 tuti tipp, hogy higgadtak maradjunk

Ha valami rossz fát tett a tűzre a gyermekünk, gyorsan felmegy bennünk a pumpa. Ha mi idegesek, feszültek leszünk, gyermekünk is másképp fog viselkedni, mint ahogy szeretnénk. Mit tegyünk, hogy mi se robbanjunk fel, a helyzetet is jól kezeljük, ráadásul a gyermeknek is jó példát mutassunk?

tovább a cikkre
Gyermektestbeszéd - hogyan értsük meg gyermekünket szavak nélkül is?

Nem látta valaki azt a doboz csokit, amit tegnap idetettem? – kérdezi az anyuka ötéves kislányára nézve, mire a kicsi megrázza a fejét, miközben mindkét kezét szorosan a szájára szorítva, hatalmasra kerekedett szemekkel azt nyöszörgi: Biztos, a cica megette.

tovább a cikkre
Hogyan segíthetjük a gyermek beszédfejlődését? Útmutató 0-7 éves korig

A gyermekeknél a beszéd az értelmi fejlődés feltétele és mutatója. A szavak lehetővé teszik számára, hogy kifejezze vágyait és szükségleteit, hogy bővítse tudását, képességeit és az emberi társadalom részesévé váljon.

tovább a cikkre
Éjszakai bepisilés - az óvoda- és iskolakezdés ronthat rajta

Az éjszakai bepisilés gyakori probléma az óvodás, kisiskolás gyermekek körében. Mivel a stressz növeli a mértékét, ezért az óvoda- és iskolakezdés jelentősen ronthatja az éjszakai bevizelés tüneteit. Szerencsére a szülők néhány egyszerű fogással sokat segíthetnek gyermekeiknek.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Nyeste Mónika - Óvónő

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Paradicsomos burgonya

Paradicsomos burgonya

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 1, vagy 2 db paradicsom 6,5 dkg burgonya

Recept:

A paradicsomot nyersen szitán átpaszírozzuk, 2 evőkanál vizet adunk hozzá és felforraljuk (egészen addig, amíg kissé bebőrösödik).
A krumplit kevés vízben puhára főzzük, átpasszírozzuk, majd hozzáadjuk a paradicsomot és összeforraljuk.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Így neveld okosan a gyereket: 7 egysoros, nevelő szándékú mondat, ami hatékonyabb minden szidásnál és érvelésnél

vissza vissza