Estére gyakran kimerülsz és türelmetlen vagy? - 8 dolog, amire figyelj oda anyaként, hogy kiegyensúlyozottabb lehess

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


Estére gyakran kimerülsz és türelmetlen vagy? - 8 dolog, amire figyelj oda anyaként, hogy kiegyensúlyozottabb lehess Az anyaság sok kultúrában egyenlő azzal, hogy a nő mindenki szükségletét a sajátja elé helyezi. Ugyanakkor ha az anyák hagyják magukat teljesen kizsigerelni, nem csak boldogok, de hatékonyak sem lesznek - írja a csalad.hu. Az anyaság sok kultúrában egyenlő azzal, hogy a nő mindenki szükségletét a sajátja elé helyezi. Ugyanakkor ha az anyák hagyják magukat teljesen kizsigerelni, nem csak boldogok, de hatékonyak sem lesznek - írja a csalad.hu.

Érdemes tehát legalább néha önmagunkat előtérbe helyezni kicsit, attól jobb szülők is leszünk. Lássunk pár tanácsot!
 

8 dolog, amire figyelj oda anyaként, hogy kiegyensúlyozottabb lehess


1. Tartsuk tiszteletben önmagunkat
A legfontosabb elfogadni, hogy bizony az anyák is megérdemlik, hogy ne szenvedjenek hiányt semmilyen szempontból. Emlékeztessük magunkat, hogy megérdemeljük a törődést, ráadásul így jobb példát mutatunk a gyermekeinknek is.

Ne mentegetőzzünk azért, mert törődünk magunkkal! Figyeljünk a testünk és lelkünk szükségleteire, a fáradtság, a düh, az érzelmi mélypont mind fontos jelek. Ha úgy érezzük, elveszítjük az ellenőrzést a dolgok felett, reménytelenséget, teljes kimerültséget tapasztalunk, vagy éppen mások figyelmeztetnek, akkor vegyük ezt komolyan.

2. Ne legyünk mindenki lelki szemetesládája
Gyakorolni kell az érzelmi határok betartását, hiszen a nőket sokszor arra nevelik, hogy mások, különösen a férfiak érzelmi szükségleteit kielégítsék, kezeljék a hangulataikat, befogadóak legyenek mások érzései iránt és úgy mondjanak el dolgokat, hogy azzal másokat ne szomorítsanak el. Ez fárasztó munka, ezért érdemes meghúzni a határokat. A határok jó és egészséges dolgok, ezek tesznek bennünket egésszé és tartják meg ép elménket.

3. Építsünk támogató kört magunknak
Alapvető fontosságú, hogy legyen valaki az életünkben, akihez fordulhatunk az érzéseinkkel, legyen az barát, a férj vagy egy titkos online csoport. Legyen egy abszolút biztonságos hely, ahol támogatnak, meghallgatnak és nem ítélkeznek. Legalább ilyen fontos a barátokra szánt idő, hiszen az tölt fel.

4. Nem szégyen segítséget kérni
Nehéz bevallani, hogy valami nem úgy megy, mint szeretnénk, akár úgy érezhetjük, hogy ha ezt elmondjuk, sebezhetővé válunk. De higgyük el, hogy aki előtt megnyílunk, értékelni fogja, hogy éppen őt választottuk és bizalmunkba fogadtuk.

5. Legyünk aktívak a közösségben
Igen, nehéz rá időt találni, de nagyon fontos benne lenni! Minden emberi lénynek hiányzik a helyi közösségben való aktív részvétel. Nem kell nagy dolgokra gondolni, már egy kisebb részvétel is fontos.

6. Fontos a kapcsolat a gyermekekkel
Bármi is zajlik éppen, minden nap legyen egy kis időnk a gyermekeinkre. Ne törődjünk a szülői szerepekkel, csak hallgassuk meg és tekintsük embernek őket. Játsszunk, nevessünk, puszilgassuk meg egymást.



Ez a kis kapcsolódás közelebb hoz a gyermekeinkhez és jobb szülőnek is érezzük tőle magunkat. Ha valami komolyról kell beszélnünk, akkor azt különítsük el ezektől az alkalmaktól és ne hordozzuk a dühöt egész nap magunkban.

7. A szeretet kifogyhatatlan, de a türelem és az energia nem
Olyan nincs, hogy valaki mindig türelmes. Ráadásul az sem jó, ha a gyermekeinknek azt mutatjuk, hogy a düh egy szörnyű dolog, amit soha ne érezzenek. Azt kell megmutatnunk, hogyan győzzük le a dühünket a szeretettel. Ha mégis rájuk üvöltünk, magunknak is bocsássunk meg és lépjünk tovább!

8. Nem kell mindent ellenőrzés alatt tartani
Illúzió, hogy mindent a kezünkben tarthatunk a gyermekeinkkel kapcsolatban. Ők másik emberek, más motivációkkal, gondolkodással és szívvel. Hatással lehetünk rájuk és terelgethetjük őket, de nem „javíthatjuk meg” őket és nem is a mi felelősségünk ez. Megtesszük, amit tudunk, de nekik is meg kell tapasztalniuk cselekedeteik természetes következményeit - és a saját hibáikból sokkal jobban fognak tanulni, mint amit mi mondunk nekik akár millióezredszer is.

Forrás: csalad.hu
Fotó: Pixabay

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2019.01.15