Főoldal > Cikkek > Szoptatás > Mikor kell a babát megszoptatni? Honnan lehet tudni, hogy éhes? - Szülők Lapja
Mikor kell a babát megszoptatni? Honnan lehet tudni, hogy éhes?
Az újszülött sok apró jelzéssel mutatja ki érdeklődését a szopi iránt. A sírás egy késői jelzés, szinte az utolsó eszköz a baba tárában, amivel magára vonja a figyelmet. Ne várd meg, míg sír, szoptasd minél gyakrabban az érdeklődés első jelére!
Az újszülött sok apró jelzéssel mutatja ki érdeklődését a szopi iránt. A sírás egy késői jelzés, szinte az utolsó eszköz a baba tárában, amivel magára vonja a figyelmet. Ne várd meg, míg sír, szoptasd minél gyakrabban az érdeklődés első jelére!
Mik a főbb jelzései a babának, amiből kiderül, hogy éhes? 8 jel, amire figyelj!
- éberség, nyugtalanság,
- alvás közben élénk szemmozgás,
- az ökleinek a szájába tömése,
- keresgélő mozdulatok a fejével, keresi a szemkontaktust az anyával
- szopó- és cuppogó hangok
- szájnyalogatás,
- szájtátás,
- gőgicsélés, sóhajtozás
Miért kell megkezdeni a szoptatást már az első jeleknél?
Azért nem érdemes megvárni, amíg a csecsemő sír, mert ilyenkor már türelmetlenebb, fel van dúlva, nehezebben megy a mellre helyezés. Ráadásul sok levegőt nyelhet a sírás alatt, ami feszíti a pocakját, hasfájást okozhat.
Ez még nyugtalanabbá teheti a babát, és csökkenhet a szopás hatékonysága. Ha nem szopik hatékonyan, akkor kevesebb tej fog termelődni és lassul a baba fejlődése is.
Ha aluszékony a kisbaba, akkor lehet hogy csak visszafogottan jelzi, hogy éhes, és visszaalszik mielőtt belelendülhetne a sírásba. Az aluszékony baba kevesebbszer szopik, kevesebb tejet termel, könnyebben besárgul, még aluszékonyabb lesz. A bilirubin (a sárgaságot okozó anyag) a széklettel ürül, tehát a teáztatás, vízitatás NEM hatékony, sőt, káros, mert elveszi a baba apró (cseresznyeméretű) gyomrában a tej elől a helyet.
Az újszülötteknél különösen fontos, hogy a legkisebb jelre is mellre tegyük, mert az újszülött a szülés utáni első pár élénk óra után „beájul” és az első 24 órában aluszékony lesz. Ha ilyenkor nincs mellközelben, és nincs lehetősége szopni, akkor az anyukának lassabban fog beindulni a tejtermelése. A második napon viszont a baba egész nap mellen akar lógni, különben sír. Ez normális. Így csinálja magának a tejet. Minél többet szopizik, annál több tejet csinál magának, annál hamarabb. Ilyenkor az átlag baba adagja alkalmanként 10-20 ml körül mozog. Nem lehet lemérni, nem is érdemes próbálkozni. Hagyni kell szopizni, és ilyenkor pár nap alatt elég tejet csinál magának.
A szoptatásnak két fő aranyszabálya van. Etesd a babát és tartsd fenn a tejtermelést. Ez abban az esetben is igaz, ha a szoptatás nem megy tökéletesen az első időkben. A szopást a legtöbb babának tanulnia kell, ehhez pedig nagy türelemre van szükség.
Mindegy, hogy milyen testhelyzetet választ az édesanya, a lényeg, hogy kényelmes legyen számára hosszúra nyúló szoptatás esetén is. A hangsúly azon van, hogy a baba hogyan helyezkedik el, és hogyan kapja be a mellbimbót.