Mit tegyünk, ha a baba, vagy kisgyermek lenyelt egy tárgyat, vagy félrenyelt?

Dr. Bűdi Tamás

Gyerekbetegségek

Dr. Bűdi Tamás


Mi a teendő, ha a baba, vagy kisgyermek lenyelt egy apró tárgyat, gombot, elemet, csatot, esetleg pénzt, vagy játékdarabot? Mit tegyünk, ha félrenyel a baba, vagy kisgyermek és fullad? Gyermeksebész szakértőnk válaszol. Gyermekeinkben hamar megjelenik a világ megismerésének igénye. A megismerés a kezdetekben leginkább az ízlelésre szorítkozik, így ne nagyon csodálkozzunk azon, ha a találékony gyermek minden, számunkra elképzelhetetlen dolgot a szájába vesz.

A piciknél ez a probléma mindennapos, de nagyobbaknál is elő fordulhat, hogy játékból valamit a szájukba vesznek. Az még rendben is lenne, ha csak ízlelgetnék az apró dolgokat, a baj akkor kezdődik, ha az a bizonyos idegen test elindul lefelé. Mit is csináljunk ekkor? Az alábbiakban erre keressük a választ.

Légcsőbe került tárgyak
Ha már egyszer finomnak ítéltetett a szájba vett „újdonság”, és nem köpi ki a gyermek, az két irányban indulhat lefelé. Egyrészt a nyelőcső, másrészt a légcső irányában.

A nagyobb baj ez utóbbi esetben van, hiszen a gyermek megfulladhat. Nagyobb méretű játékok már a gégében megakadhatnak, ami gégegörcsöt vagy akár légzésleállást is okozhat.

Ha a gyerek fulladozik
Ha a gyermek fulladozik, „lilul”, kapkodva veszi a levegőt, intenzíven köhög, azonnal próbáljuk meg a gyermeket fejjel lefelé tartva, hátát ütögetve eltávolítani az idegen testet. Amennyiben ez a próbálkozás rövid időn belül nem vezet eredményre, hívjunk mentőt!
 
Amennyiben a fenti, (szerencsére igen ritkán előforduló) fulladozást elkerültük, fellélegezhetünk, és  miután megnyugodtunk, végiggondolhatjuk, mit is kellene tegyünk.

Ha bármilyen panasza volt, kell az orvos
Lényeges szabály, ha a gyermeknek panasza van, vagy volt (köhögött, fulladozott) menjünk orvoshoz! Kisebb tárgyak minimális panaszok, átmeneti köhögési inger után az alsó légutakba is eljuthatnak! Ha a légutakba apró tárgy jut be, (apró játék, bab, borsó, stb.) az a kezdeti fulladozás után akár panaszmentesen bent lehet napokig is, amire esetleg sípoló légzés, vagy visszatérő tüdőgyulladás hívhatja fel a figyelmet.
 
Öklendezés, gombóc-érzés
Ha öklendezik vagy gombócérzésről panaszkodik a gyermek, akkor akár a garatba is beékelődhetett valami. Ez előfordulhat akár halételek fogyasztása után a garatban megakadt szálka esetében is, de akár játék, akár pénzérme is megbújhat  itt mérsékelt panaszok mellett is. Orrban, garatban, légutakban ragadt idegen testeket célszerű mielőbb szakembernek eltávolítani.
 
Nyelőcsőbe szorult játékok
Nyelési, mellkasi panaszok általában a nyelőcsőbe szorult tárgyak következtében alakulnak ki, elsősegély gyanánt egy kis víz itatásával tudunk segíteni a gyermeken. Ezt követően keressünk fel szakembert! Ha a nyelőcsőben megrekedt a lenyelt tárgy, annak eltávolítása szükséges.
 
Gyomorba került idegen testek
Ha az a bizonyos játék, elem, vagy pénzérme sikeresen lejutott a gyomorba, fulladozás nem volt, kapkodásra, aggodalomra semmi ok. Miután megdicsértük a gyermekünket, elhangzott az  „Egészségedre!” felkiáltás is, próbáljuk meg kideríteni, pontosan mit nyelt le, és milyen anyagból is volt az a bizonyos tárgy. Piciknél elsősorban azt kell tisztázni, hogy tényleg lenyelte-e a csöppség azt a bizonyos hiányzó alkatrészt. Babák esetében alkalmanként csak a gyanú merül fel, hogy lenyelhetett valamit, főleg akkor, ha a távirányító, vagy az óra nem működik az eltűnt a gombelem, vagy alkatrész miatt. Ha már a porszívó porzsákját is átnéztük, és a gyermek a legvalószínűbb lelőhelye az eltűnt tárgynak, az alábbiakat javaslom:

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni, ha a gyermek lenyelt egy tárgyat?
Több apró mágnes,  vagy gombelem, esetleg nyitott biztostű lenyelésekor (akár gyanú esetén is) mielőbb jelentkezzenek a legközelebbi ügyeleten. Amennyiben az elvégzett röntgenvizsgálat igazolja a fenti tárgyak jelenlétét, mielőbbi kórházi ellátás, megfigyelés, esetenként a fenti tárgyak sürgős eltávolítása szükséges a lehetséges szövődmények elkerülése céljából. A gombelemet a gyomorsav szétmarhatja, a belőle kijutó anyagok a gyomrot, beleket károsíthatják. Ha pedig egyszerre több mágnes is a bélrendszerbe kerül, akkor a két mágnes közé került bélszakasz átfúródhat.
 
Ha hajcsat (elsősorban csit-csat), vagy valamilyen egyenes hegyes eszköz, varrótű, gombostű kerül a belekbe, általában gond nélkül távozni szokott, de tekintettel arra, hogy nagyon ritkán ezek a tárgyak is okozhatnak bajt, mindenképpen a gyermek kórházi megfigyelése szükséges, amíg azok távoznak az emésztőrendszerből.

Mikor nem szükséges orvos?
Ha a pici által lenyelt tárgyról fentebb nem ejtettünk szót, szinte bizonyos, hogy nem kell azonnal orvoshoz forduljunk, ha a tárgy lenyelésekor semmilyen panasz nem jelentkezett. Azok a tárgyak, amelyek gond nélkül lejutnak (és nem említettük meg azokat fentebb) bajt nem okoznak, és önmaguktól távozni is fognak a széklettel együtt. Tehát, ha egy gyöngyöt, pénzérmét, golyót, vagy egyéb apró játékdarabot gond nélkül sikerült elfogyasztania a gyermeknek, ne menjünk sehova, csak várjunk türelmesen, amíg ismét napvilágra nem kerül a lenyelt idegen test.

Azért azt természetesen célszerű otthon ellenőrizni, hogy a becses tárgy kikerült-e a gyermekből. Ezt „orrfacsaró” módon, a széklet tüzetes átvizsgálásával tudjuk csak megtenni (gumikesztyűben javasolt).
 
Ha nincs a székletben a lenyelt tárgy...
Ha már egy hete végezzük rendszeresen a fenti „hálás” feladatot és még mindig nem akadt kézre a lenyelt tárgy, akkor - amennyiben a tárgy fémtartalmú (pl. pénzérme) - célszerű egy röntgenvizsgálat elvégzése, hogy megtudjuk kell-e még morzsolgatni továbbra is a gyermek bélműködésének ékes bizonyítékát. Amennyiben 3-4 hét elteltével még mindig a hasban van a fém idegen test, akkor alkalmanként annak eltávolítása szóba jön.
 
Ha a lenyelt dolog nem tartalmaz fémet, akkor sajnos semmilyen eljárással nem lehet megbizonyosodni annak hollétéről. Orvoshoz fordulni ebben az esetben kizárólag akkor szükséges, ha a gyermeknek panasza van. Ha 1 hét alatt nem találjuk a székletben a játékot, úgy lassan feladhatjuk a felkutatását, hiszen lehet, hogy azt már az óvodai mellékhelyiségben „leadta” a gyermek. Ha esetleg mégis bent lenne, akkor előbb-utóbb a bél emésztőenzimei megbirkóznak majd a játékdarabbal.
 
Összegzés
A szájba bekerült dolgok veszélyesek is lehetnek, amint a fenti példák is mutatják. Azonban szerencsére a leírt „szörnyűségek” ritkán fordulnak csak elő. Az esetek túlnyomó többségében a „megkóstolt” tárgyak a gyermekeknek semmilyen panaszt nem okoznak, a széklettel együtt távoznak. Összegezve elmondható, hogy amennyiben a gyermek panaszmentes, és nem a fentebb részletezett veszélyes tárgyakat nyelte le, nem kell orvoshoz rohanni, és nincs semmi más dolgunk,  mint naponta rendszeresen kincset keresni a kakiban.

Szerző: Dr. Bűdi Tamás gyermeksebész

Dr. Bűdi Tamás

Gyerekbetegségek

Dr. Bűdi Tamás


2013.07.11