Ukrán-orosz háború: Így segíthetsz ruhával, élelmiszerrel, pénzzel, játékkal a háború elől menekülő családoknak

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Ukrán-orosz háború: Így segíthetsz ruhával, élelmiszerrel, pénzzel, játékkal a háború elől menekülő családoknak Zajlik az ukrán-orosz háború, Magyarországon is sokan próbálnak segíteni a háborús övezetből menekülőknek. Ha pénzzel, adománnyal, élelmiszerrel, ruhával segítenél te is, mutatjuk, hol és hogyan teheted meg. Zajlik az ukrán-orosz háború, Magyarországon is sokan próbálnak segíteni a háborús övezetből menekülőknek. Ha pénzzel, adománnyal, élelmiszerrel, ruhával segítenél te is, mutatjuk, hol és hogyan teheted meg.

Segítségpontok a határ közelében
Az orosz-ukrán háborús helyzettel kapcsolatban Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő vasárnap azt közölte,  folyamatosan nyitva vannak a magyar-ukrán határátkelőhelyek, az átengedés folyamatos, rövidesen külön úgynevezett Segítségpontok is nyílnak, ahol a háború elől Magyarországra menekülők további segítséget kaphatnak.

Mint a közösségi oldalán írta, Magyarország nem akar belekeveredni ebbe a háborús konfliktusba, de minden segítséget megad az arra rászorulóknak, "hiszen mindenki a hazáját, az otthonát hagyja maga mögött ezekben a nehéz napokban".

Hozzátette: a határátkelőhelyek közelében a karitatív szervezetekkel külön "Segítségpontokat" alakítanak ki, ezek kijelölése már zajlik és rövidesen megkezdik működésüket. Itt nemcsak élelmiszerrel és információkkal látják el a segítséget kérőket, de a kormányhivatalok munkatársai is jelen lesznek, akik közigazgatási és szükség esetén oltással kapcsolatos ügyekben is segítenek. A segítséget kérőket igény esetén a rendőrség, illetve egyházi/karitatív önkéntesek busszal szállítják ide.



Tiszabecs
Megállás nélkül érkeznek az adományokkal megrakott járművek a magyar-ukrán határ melletti Tiszabecs általános iskolájába, a határállomás magyar oldalán számos civil önkéntes és szervezet segít az Ukrajnából érkező menekültek ellátásában és utaztatásában - tapasztalta az MTI tudósítója vasárnap a helyszínen.

Ukrajna felé alig van forgalom, onnan viszont folyamatosan érkeznek gyalog vagy autóval a kárpátaljaiak a magyar-ukrán határ legdélebbi átkelőjére, amelynek magyar oldalát elhagyva rögtön meleg ételt és élelmiszercsomagot kapnak a menekülők. Többségük nő és gyerek, sokan családjukkal együtt érkeznek Magyarországra, majd a határállomás közelében várják meg rokonaikat, hogy értük jöjjenek.

Az átkelő előtt magyar és ukrán szó keveredik angollal, az út szélén az egyik horvát televízió munkatársai dolgoznak, arrébb egy francia házaspár jelzi az egyik tolmácsnak, öt embert tudnának elvinni ingyen Budapestre. Az egyik férfi kétnyelvű táblát tart a kezében: ingyen szállást és ellátást biztosítana tíz rászorulónak az egyik közeli településen. Kérdésre elmondta, fél éve költözött át családjával Ukrajnából Magyarországra, azelőtt évekig a tiszabecsi határátkelő ukrán oldalán szolgált határőrként. Mások ukrán nyelvű táblát tartanak: van még hely az autókban Budapest felé.

A határhoz közeli tiszabecsi iskola tornaterme leginkább egy kisebb bevásárlóközpontra hasonlít: folyamatosan érkeznek az adományok, önkéntesek rendezgetik a több tonnányi tartós élelmiszert, konzervet, ásványvizet, tisztálkodási szereket a helyiségben.
 
Lőrincz Gusztáv, a település polgármestere az MTI tudósítójának elmondta, csütörtöktől szombatig körülbelül 1400-an lépték át a határt, közülük mintegy hétszáz emberért szinte azonnal megérkeztek rokonaik, hogy elvigyék őket.

A helyi közösség mindenben segíti a menekülőket, elszállásolják és ellátják őket meleg étellel, kezelik a beérkező adományokat - tette hozzá. Szavai szerint érkeztek felajánlások Székesfehérvárról és Budapestről is, a mikrobuszokból és a kisebb teherautókból folyamatosan pakolják ki az élelmiszereket és a meleg ruházatot.

Az iskola tornatermében ötvenkét fekvőhelyet alakított ki a Magyar Vöröskereszt és az önkormányzat, a rászorulóknak takarókat, paplanokat és lepedőket, a gyerekek számára pedig gyerekágyakat biztosítanak.
 

Ukrán-orosz háború: Magyar szállások, adományok országszerte a háború elől menekülőknek


Sok magyarországi város, egyetem, segélyszervezet, egyházi intézmény segíti az Ukrajnából érkező menekülteket szálláshely-felajánlásokkal és adománygyűjtéssel.

Budapest: A Főpolgármesteri Hivatal azt közölte az MTI-vel, hogy több intézkedéssel segíti az Ukrajnából érkező menekülteket a Fővárosi Önkormányzat; kétezer ember kaphat szállást és étkezést szinte azonnal.

A fővárosi operatív törzs a főpolgármester vezetésével azt a feladatot adta az intézményeinek és cégeinek, hogy biztosítsanak szállást akár a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokban vagy üdülőkben. Továbbá gondoskodjanak a napi háromszori étkezés biztosításáról is.

Veszprém: Porga Gyula, Veszprém polgármestere a város honlapján azt írta: a veszprémi önkormányzat pénzgyűjtést indított, a bakonyi megyeszékhely a város költségvetéséből átutalt ötmillió forinttal támogatja a gyűjtést.

Kecskemét: Bács-Kiskun megyében a kecskeméti önkormányzat Beregszász javára tartós élelmiszer és meleg takarók felajánlását, illetve az adományok átvételéhez önkéntesek jelentkezését várja - közölte az MTI-vel Szemereyné Pataki Klaudia polgármester.

Kiskunhalas: A kiskunhalasi városháza udvarán élelmiszereket és egyéb adományokat várnak, Baja és Kiskunfélegyháza önkormányzata átmeneti lakhatás biztosítását ajánlotta fel Ukrajnából menekülő családoknak.

Tatabánya: Az önkormányzat az ukrajnai Tiszapéterfalvának kezdeményezett adomány- és pénzgyűjtést.

Oroszlány: Oroszlányban a Bányász Klubban gyűjtenek a határon érkező menekülteknek, a Kárpátalján maradt magyaroknak, Esztergomban a Máltai Szeretetszolgálat irodájában és a művelődési házban várják a felajánlásokat.

Eger: Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere azt közölte az MTI-vel, hogy a város készen áll befogadni 200 kárpátaljai magyart a Kistályai úti munkásszállóban. Emellett az önkormányzat együttműködési megállapodást köt a Főegyházmegyei Karitász Központ Egerrel, amelynek keretében a Karitász telephelyein gyűjti a tartós élelmiszereket, jó minőségű takarókat és gyerekjátékokat - mondta a polgármester.

Gyöngyös: Hiesz György, Gyöngyös polgármestere az MTI-nek elmondta: Munkács járásnak felajánlották, hogy mintegy 70-80 emberről gondoskodnak a mátrafüredi és sóstói táborban.

Győr: Dézsi Csaba András polgármester tájékoztatása szerint a győri önkormányzat kétmillió forintot utal át a Híd Kárpátaljáért program számlájára.

Szeged: A Szegedi Tudományegyetem 150 kollégiumi férőhelyet ajánlott fel a Szegeden tanuló, Ukrajna területéről származó hallgatóinak és családjuknak.
 
Ukrajna Szegedi Tiszteletbeli Főkonzulátusa, a Szegedi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat, valamint a Csongrád Megyei Ukránok Kulturális Egyesülete gyűjtést indított a háború elszenvedőinek támogatására.

Pécs: A Pécsi Tudományegyetem az MTI érdeklődésére közölte: segítséget ajánlanak az ukrán-magyar kettős állampolgárságú hallgatóinak, szükség esetén szállást biztosítanak az Ukrajnából menekülteknek, és gyűjtést is indítottak.

Debrecen: Debrecen önkormányzata a helyi karitatív testülettel összefogva kezdte meg az elsősorban Kárpátaljáról érkező menekültek ellátását. Az első jelentősebb segélyszállítmányt szombaton indították el a határra - közölte Papp László polgármester jelezve, az önkormányzat szálláshelyeket is tud biztosítani a menekülteknek.

A Debreceni Egyetem 250, jelenleg üres kollégiumi helyet ajánlott fel a menekültek elhelyezésére.

Orosháza: Dávid Zoltán, Orosháza polgármestere felajánlotta, hogy menekülő ukrajnai magyaroknak átmeneti lakhatási lehetőséget és ellátást biztosítanak. A városvezető a polgármesteri hivatal udvarára gyűjtést is szervezett, az adományokat pénteken szeretnék eljuttatni a magyar-ukrán határra.

Gyula: Görgényi Ernő, Gyula polgármestere a helyi művelődési házba várja a felajánlásokat, amelyeket Szőlősgyulára juttatnának el.

Békés: Kálmán Tibor, Békés polgármestere pedig megyei gyűjtőközpontot hoz létre a városi kulturális központban.

Szentendre: Szentendre 30 ukrajnai menekült befogadását ajánlotta fel a V8 szabadidőközpontban legfeljebb 30 napra. Ellátásukat a Szentendréért Közalapítvány biztosítaná, amihez bárki hozzájárulhat - tudta meg az MTI.

Csömör: Csömörön a polgármester elrendelte, hogy az önkormányzati tulajdonú Csömöri Vendégháznak kötelező térítésmentesen fogadnia az ukrajnai menekülteket, az önkormányzat emellett a krízislakás férőhelyeit is a menekülteknek biztosítja. A település weboldala szerint az önkormányzat a Szociális Alapszolgáltatási Központ koordinálásában és a sportcsarnok bevonásával adománygyűjtést is szervez.

Vác: Vác Facebook-oldala szerint az önkormányzat az adományok határhoz való eljuttatását segíti, az adományokat a váci művelődési központban vagy a városi sportcsarnokban várják.

Szombathely: Szombathelyen Ungvárnak nyújtanak segítséget, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász pedig adománygyűjtést indított.

Petró László kaposvári református lelkész a Facebook-oldalán azt írta: az adományozóktól tartós élelmiszereket várnak, a szállítmányt kedden indítják útnak az ukrán határhoz közeli településekre, majd onnan Ukrajnába. Felajánlásoknak köszönhetően több százezer forintnyi pénzadomány is összegyűlt, amiből hétfőn további tartós élelmiszereket vásárolnak.

Kaposvár: Kaposváron több intézmény játékgyűjtést is szervezett.

Székesfehérvár: Székesfehérvár fideszes polgármestere közösségi oldalán jelezte, hogy készek befogadni Ukrajnából érkező menekülteket, és létrehoznak egy adományszámlát is.

Bicske: Bálint Istvánné polgármester arról tájékoztatott közösségi oldalán, hogy Bicskén tartós, könnyen fogyasztható élelmiszereket kezdenek el gyűjteni, és pénzadományt is fogadnak. Jelezte: az egyik segélyszervezet tulajdonában lévő egykori menekülttábor alkalmas lenne sok száz menekült befogadására.

Erre figyelj, ha adományozol
Jocó bácsi, a népszerű pedagógus a Facebook-oldalán hívja fel a figyelmet arra, hogy mi mindenre érdemes odafigyelni, ha segítenél a háború elől menekülőknek.

- Az adományozást ne lomtalanításra használd!
- Csak olyat adj, amit te magad is használnál, megennéd, felvennéd
- Figyelj oda, hogy az adott szervezet mit kér, és csak olyan dolgot vigyél
- Amit viszel, ne legyen bontott, közeli lejáratú, vagy könnyen romlandó, leginkább olyan ételeket adományozz, amik adott esetben főzési lehetőség nélkül is fogyaszthatóak
- A tisztasági szer olyan legyen, ami könnyen használható, könnyen kiosztható
- Ha valahol átmenetileg adománystop van, azt tartsd tiszteletben
- Ha nincs lehetőséged tárgyakat adományozni, akkor utalj esetleg pénzt, mert minden forint óriási segítség!

Továbbá érdemes odafigyelni, hogy csak leinformálható, megbízható akciókat támogass, mert sajnos itt is felbukkannak csalók.

Javaslata szerint a következő szervezeteknél biztosan jó helyre kerül az adományod:
- Migration Aid
- Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
- UNICEF Magyarország
- Budapest Bike Maffia
- Magyar Vöröskereszt
- noÁr
- Baptista Szeretetszolgálat

Forrás: MTI, Facebook/Jocó bácsi világa
Fotó: Rawpixel

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2022.02.28