Menjen iskolába, vagy maradjon óvodában? - Iskolaérettség
Ha a gyermek éppen olyan időben született, amikor már mehetne iskolába, de maradhat is, sokan nem tudják eldönteni, mi lenne a jobb megoldás.
Erre nincs pontos válasz!
Ahány gyerek, annyiféle személyiség. Minden esetben más-más lehet az üdvözítő megoldás.
Az óvónők és a szülők általában jól meg tudják ezt állapítani, de a tapasztalatom az, hogy szinte minden évben elofordul 1-1 rossz döntés.
Mire figyeljünk, hogy helyesen dönthessünk?
Az iskolaérettség kritériumai:
1. Biológiai alkalmasság.
Optimális testi fejlettség, egészségi állapot. Mozgás összerendezettség.
2. Pszichikus alkalmasság - Beszédfejlettség
Nagyon fontos a tiszta beszéd. A beszédhibák akadályozzák az olvasás, írás pontos megtanulását. Ha még vannak hibák, feltétlenül kezeltetni kell. Szeptemberig még sokat javul. - Intellektuális / értelmi / fejlettség
Életkorának megfelelő szintű tájékozottság a környezetéről és érdeklődés. Összefüggések felismerése.
Jellemző a bizonyos terjedelmű kitartás és aktív figyelem.
Koncentráltság, monotóniatűrés. Ha tud huzamosabb ideig egy játékra, vagy mesére figyelni.
Kiegyensúlyozott magatartás. Önmaga megfékezése. - Munkaérettség
Érdeklődő, szívesen dolgozik. Igénye van a jó teljesítményre. Van kötelességtudata. Legalább átlagos munkatempója van. Szereti, amit csinál és törekszik azt befejezni.
3. Szociális alkalmasság
• Jól érzi magát a közösségben, barátkozik. Alkalmazkodik a többiekhez, a tanítóhoz.
• Van szabálytudata.
• Elfogadja a felnőtt irányítását.
• Együttműködik többiekkel. Kivárja, míg rákerül a sor.
Ha ezek a kritériumok nagy részben jellemzőek a gyerekre, kár még egy évig az óvodában tartani, ha kora szerint maradhatna is. Ott már nem fejlődik tovább, csak unatkozik.
Iskolaéretlenség:
• Testi fejlődésben való lemaradás.
• Túlzott játékosság
• Érzelmi labilitás
• Túlzott mozgékonyság.
• Bármilyen területen lassabban fejlődött, elmaradt a társaitól.
Pszichikailag:
• Figyelme elterelhető, fáradékony.
• Emlékezete nem megbízható, fejletlen.
• Gondolkodásában lemaradás van, főleg analízis-szintézis területen.
• Súlyos beszédhibás.
• Munkaérettség hiánya.
• Szociálisan fejletlen. Fél az iskolától. Nem tud közösségben együttműködni.
Ezekben az esetekben jobb, ha a gyermek még marad az óvoda biztonságában. Egy év alatt, ha nincs idegrendszeri problémája, ezek a gondok nagyrészt megoldódnak.
Cikksorozatunk folytatásában bemutatjuk azokat a szempontokat, melyeket érdemes végiggondolni a megfelelő iskola kiválasztásához. Nem mindegy ugyanis, hogy melyik iskolába íratjuk a gyermeket, ez a döntés hosszú távra szól és alapvetően meghatározhatja a tanuláshoz, az iskolához való hozzáállását.
Egy-két hónap és eljön az idő, mikor a szülőknek el kell dönteniük, hogy gyermekük iskolába menjen-e és ha igen, melyikbe is? De vajon érett-e már rá a gyermekünk? Engedjük iskolába, vagy inkább még egy évig maradjon az oviban?
Minden szülő, nevelő és pedagógus tudja, hogy a gyermeknevelés egyik fő célja, hogy a gyermek értse meg saját magát, másokat, és jól be tudjon illeszkedni környezetébe és a társadalomba egyaránt.
Hozzávalók: 4 fő részére
500 g rizs
500 g sertéskaraj
5-6 db nagyobb paradicsom
3-4 db paprika
4-5 fej vöröshagyma
400 ml tejföl
só
olaj
fűszerkeverék a húshoz
Recept:
A húst megtisztítjuk, felszeleteljük, sült hús fűszerkeverékkel bedörzsöljük, és sütőzacskóban zsiradék hozzáadása nélkül megsütjük. Közben a rizst megfőzzük, a paradicsomot meghámozzuk, felszeleteljük, a paprikát karikákra vágjuk. A(...) tovább a teljes recepthez...
Igazságügyi mediátor felkérése egyszerű szabályok mentén!
Nagyön örülök, hogy a párkapcsolata válságában legalább személyem kiválasztásában egyet tudnak érteni! Ez jó hír Önöknek!
Bejelentkezésre a névjegyemen látható telefonon 06-305-992-842 van mód napközben!
Reálmediátor tevékenység (RM) a Felek közötti vita bírósági per kiváltásával történő megoldása! Sokezer ügyféltalálkozó nyomán dolgoztuk ki.Eredménye a válások körüli egyezségek.
Nem szívesen írok árakat, de a tájékoztatás és kérdése fontos nekem!
Mediáció esetében óvakodni érdemes az alacsony munkadíjtól a hírdetésekben - mert az bizonytalanságról, rutintalanságról, részképzettségről árulkodik.
Egy válás mediációja, a bírósági vagyonmegosztás kiváltása munkaigényes és felkészültséget igénylő igazságügyi mediátori feladat!
Tudom pontosabbra gondolt ezért jelzem, hogy egy reálmediátori találkozó és feldolgozó alkalom általában 75.000Ft-90.000Ft közé esik.
Időben ez 3-4 órát jelent a szükséges írásos nyilatkozatokkal, külön rövid kaukusz ülésekkel.
Vesse össze a vagyonmegosztási perek akár több millió forintos több évre terjedő költségével a láthatja a bírósági per kiváltása reálmediátorral olcsóbb, időtakarékosabb!