Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Munkába állás gyes alatt - Mikor menjen vissza az anyuka dolgozni? Hogyan kell felkészíteni a gyermeket? - Szülők Lapja

Munkába állás gyes alatt - Mikor menjen vissza az anyuka dolgozni? Hogyan kell felkészíteni a gyermeket?


Bár nem kellene, hogy így legyen, de van az a helyzet, amikor hátrány, ha egy nőnek gyermeke van. Mégpedig legtöbbször az álláskeresés, a munka világában. Mit lehet tenni, ha az anyának - anyagi vagy egyéb megfontolásból - vissza kell állnia dolgozni? Megnéztük a lehetőségeket.

Szerző: Bojti Andrea
2015-10-19
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Bojti Andrea
Gyermekpszichológus
kérdezd szakértőnket a témában >>

Bár nem kellene, hogy így legyen, de van az a helyzet, amikor hátrány, ha egy nőnek gyermeke van. Mégpedig legtöbbször az álláskeresés, a munka világában. Mit lehet tenni, ha az anyának - anyagi vagy egyéb megfontolásból - vissza kell állnia dolgozni? Bojti Andrea gyermekpszichológus elemzi a lehetőségeket.

Álláskeresés gyerekkel
A dolog már akkor kellemetlen, amikor a fiatal nőt az állásinterjún családalapítási szándékairól faggatják. Ezt bizony nem lenne szabad. Értem én, hogy gazdasági érdekek meg profittermelés, de akkor egy olyan nő se kapjon munkát, akinek még nincs, vagy túl kicsik a gyerekei? Abba pedig inkább ne menjünk bele, mikor érdemes belevágni a családbővítésbe, mert ha azt szeretnénk, minden részlet klappoljon, akkor soha. Manapság sajnos egyre több család kénytelen ezen egzisztenciális okok miatt kevesebb gyermeket vállalni, mint eredetileg tervezték.

Vissza a munkaerő piacra, de mikor?
Így aztán sok család kerül olyan helyzetbe, hogy a gyermek 3 éves kora előtt vissza kell menni az anyukának dolgozni. Ilyenkor szinte mindig (jogosan) felmerül a kérdés, vajon mely életkorban lehet már otthagyni a gyermeket, hogy az ne sérüljön?

Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű válaszokat adni, de alapvetően azt gondolom, ha odafigyelünk a részletekre, nagy baj nem történhet. Mindegy, hogy bölcsibe megy-e a gyerek, vagy a nagyi vigyáz majd rá otthon, fontos elég időt hagyni a beszoktatásra. Szerencsés, ha sikerül úgy szervezni a munkába való visszaállást, hogy van benne némi átmenet, és nem egyből napi 8 órába megyünk vissza. 

Készítsük fel a gyermeket
Készítsük fel a kicsit, magyarázzuk el neki, mi változik mostantól, és törekedjünk továbbra is a megszokott napirend betartására. Ezeket kortól függetlenül lényegesnek tartom! Mégis talán a legfontosabb az anyuka hozzáállása. Köztudott tény ugyanis, minél kisebb egy gyerek, annál érzékenyebb a szülő érzelmeire. Sokszor az anyák jobban félnek az elszakadástól, mint a gyerekek, és ez nagyban megnehezíti a beszoktatást. Érdemes úgy bevezetni a bölcsi/ovi témát, hogy az nem más, mint a gyerek munkahelye. Elvégre mostantól ez lesz az új rend, mindenki dolgozni megy.

Távmunka
Sarkalatos kérdés az otthonról való dolgozás is. Sok cég lehetőséget biztosít a távmunkára, de ne gondoljuk, hogy ez olyan könnyű. A nők különben is hajlamosak egyszerre párhuzamosan több dolgot csinálni, éppen ezért nagyon meg kell szervezni az otthoni munkát, főleg ha a gyerekre is mi vigyázunk. Gyors kiégéshez vezet ugyanis a kapkodás, és a kicsinek is jobb, ha be van osztva az ideje. Világosan meg kell szabni, a nap mely szakaszában minek van itt az ideje, és akárcsak a többi esetben, ehhez is hozzá kell szoktatnunk a gyereket.

Hazaérkezés a munkából
Ha sikerül napközben megoldani a gyerek elhelyezését, fektessünk nagy hangsúlyt a délutánok/esték tartalmas eltöltéséhez. Ideális esetben hazaérkezéstől a lefekvésig tartó idő a családról kellene, hogy szóljon. A vacsora elkészítése, vagy az esti fürdetés is jó móka, minden csak hozzáállás kérdése. A hozzáállás pedig nagyon fontos, ha már egyszer úgy alakul, hogy vissza kell menni dolgozni.

Természetesen a cikkben leírtak nem általánosíthatók minden gyerekre. Vannak nehezebb természetűek, van, aki túl érzékeny, és az is lehet, hogy valakit már néhány hónapos korában bölcsibe adnak. Ha úgy érzi, nehézkesen alakul a leválás, kérje szakember segítségét!

Fotó: http://gyermekpszichologus.blog.hu/

TGYÁS, GYED, GYES, KALKULÁTOR »

Címkék: álláskeresés, munka gyerekkel, munkaerőpiac, gyermek, bölcsőde, óvoda, beszoktatás, távmunka, gyermeknevelés

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Anya, ne menj el! Félek egyedül! - Miért megy nehezen az elalvás a kisgyermeknek? Mit tehetsz szülőként?

Sok családban hangzanak el ehhez hasonló mondatok estéről estére visszatérően, akár hosszú éveken át. Az elkeseredett, kimerült szülők pedig praktikák tucatjait vetik be abban bízva, hogy lerövidülhet az ágyikó mellett eltöltendő idő.

tovább a cikkre
Gyerektípusok és szülőtípusok 3: A közepes-szangvinikus, a flegmatikus-szangvinikus és az érzékeny-kolerikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket?
Gyerektípusok és szülőtípusok 3: A közepes-szangvinikus, a flegmatikus-szangvinikus és az érzékeny-kolerikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket?

Sorozatunkban most az utolsó három karaktertípus következik. A közepes-szangvinikus típus, a flegmatikus-szangvinikus karaktertípus, és az érzékeny-kolerikus alkat.

tovább a cikkre
Gyerektípusok és szülőtípusok 2: A kolerikus és a flegmatikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket?
Gyerektípusok és szülőtípusok 2: A kolerikus és a flegmatikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket?

Most ismét két ellentétes személyiségtípust vizsgálunk meg. Ennél a két típusnál különösen szembetűnő a különbség. Ne felejtsük el azt sem, hogy negatív helyzetben éppen az árnyoldalt vetíti ki az ember a környezetére.

tovább a cikkre
Gyerektípusok és szülőtípusok 1: A szangvinikus és a melankolikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket?
Gyerektípusok és szülőtípusok 1: A szangvinikus és a melankolikus típus jellemzői - Hogyan kezeljük őket?

Ki vagyok én? Miért viselkedem így? Vajon miért reagálom túl az élet dolgait? Hogy lehet, hogy más ember sokkal türelmesebb, lazább, kitartóbb... Miért megy másoknak könnyebben a gyereknevelés? Pedig én is mindent megteszek.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Bojti Andrea - Gyermekpszichológus

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Paradicsomos burgonya

Paradicsomos burgonya

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 1, vagy 2 db paradicsom 6,5 dkg burgonya

Recept:

A paradicsomot nyersen szitán átpaszírozzuk, 2 evőkanál vizet adunk hozzá és felforraljuk (egészen addig, amíg kissé bebőrösödik).
A krumplit kevés vízben puhára főzzük, átpasszírozzuk, majd hozzáadjuk a paradicsomot és összeforraljuk.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Így neveld okosan a gyereket: 7 egysoros, nevelő szándékú mondat, ami hatékonyabb minden szidásnál és érvelésnél

vissza vissza