Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > A hiszti és kezelése - Szülők Lapja

A hiszti és kezelése


A gyerek és a szülők életében nagy fordulópont a két év körüli életkor. Sok anya kétségbeesetten panaszkodik, hogy gyereke dacossá, öntörvényűvé, kezelhetetlenné vált és sok az összeütközés, harc közte és a gyerek között.

Szerző: Szülők lapja
2008-09-02
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A gyerek és a szülők életében nagy fordulópont a két év körüli életkor. Sok anya kétségbeesetten panaszkodik, hogy gyereke dacossá, öntörvényűvé, kezelhetetlenné vált és sok az összeütközés, harc közte és a gyerek között.

A háttérben egyrészt az életkori tényező, az én-tudat kialakulása, másrészt a szülők és a gyerek közötti karakterbeli különbségek vagy hasonlóságok állnak.

Én-tudat kialakulása
A gyerek 2-2,5 éves kora körül már megéli, hogy teljesen különálló lény az anyjától és külön akarattal is bír. Ezt az akarati tényezőt szeretné gyakorolni, ismételni, melynek megjelenése az „egyedül akarom” és a nemet mondás sűrű egymásutánisága. A gyerek élvezi ezt az új, önálló létet, hogy ő is akarhat illetve képes csinálni dolgokat egyedül.

Nehézség viszont abból adódik - és "hisztit", dacot eredményez -, ha ez az akarat, önállóság nem tud kibontakozni, mert a szülők ellenállásába ütközik, vagy a gyerek képességei még nem teszik lehetővé a megkezdett tevékenység kivitelezését.

Mi tegyünk, hogy megelőzzük a hisztit vagy minimalizáljuk az előfordulását?
A fentiekből már érezhetjük, hogy a "hiszti" és a dacosság hátterében az akarati tényezők nem megfelelő kibontakozása, a gyermek önbizalom hiánya, önállótlansága áll. (a hiszti azért szerepel idézőjelben, mert ez inkább egyfajta ellenállás a gyermek részéről, amit köznyelvileg hisztinek aposztrofálunk)

Ha gyereket engedjük önállóan tevékenykedni, ha megfelelő időt hagyunk neki erre, akkor a gyerek átéli a „képes vagyok” érzést, ami az önbizalmát építi - és ezzel együtt a hiszti előfordulását is csökkenti.

Természetesen nekünk kell ehhez a teret megszabni és a korlátokat felállítani, például hogy milyen ruhában és hová lehet festeni. Pl. nagy papírt teszünk a földre, falra a festéshez, vagy, ha dobolni akar a tévén, akkor inkább egy fazekat adunk neki ehhez. Ezzel nem az akaratát vettük el, csak a szülő által is elfogadható eszközt biztosítottunk.Soha ne feledjük el, hogy nem vehetünk el a gyerektől semmit anélkül, hogy ne adnánk helyette másikat.

Ha a gyermek már belehergelte magát a hisztibe
Mikor a gyerek a hisztibe teljesen „bepörgeti” magát, ne perlekedjünk, ne magyarázzunk neki, mert semmit nem érnek a szavak. Helyette hagyjuk, hogy magától megnyugodjon, mert van gyerek, akit ilyenkor megérinteni se lehet. Vannak gyerekek, akiket csak át kell ölelni szavak nélkül - ki kell tapasztalni, a saját gyermekünknél mi válik be.

Jó megoldás lehet a figyelem elterelése, mert a gyerekeknél 6-7 éves korig az idegrendszeri ingerlési folyamatok vannak túlsúlyban, ezért egyik pillanatról a másikra képesek váltani érzést, hangulatot, gondolatot. A fantázia és a humor a legnagyobb segítség ebben az életszakaszban.

A hiszti természetes velejárója a fejlődésnek
Higgyük el, hogy ez az időszak egy átmenet és a gyerek nem „hisztis”, csak hiányzik valami az eszköztárából, amivel a felfokozott energiáit tudná kezelni, ezért hanggal (pl. sír vagy sikít) és testtel (pl. csapkod, rúg vagy hempereg) reagál a nehézségekre.

Később kisiskolás, de főleg a serdülő korban, ez a reagálás főleg szóbeli (szemtelenség), de akkor is megfigyelhetőek a feszültség testi megnyilvánulásai (pl. (könyv)dobálás, (ajtó) csapkodás).

Ha azt érzi a gyerek, hogy megértjük a „hisztijét” és ezt közvetítjük felé pl. rossz volt ez neked, nehéz volt neked, és nem büntetjük a kétségbeesését, akkor segítőként és nem harcosként lát minket, ezért előbb-utóbb ő sem harcol tovább.

Kapcsolódó cikkünk: Miért hisztizik a gyerek? Hogyan kezeljük a hisztit? Pszichológus válaszol »

Szerző: Polgár Nagy Ágnes - pedagógiai szakpszichológus
Fotó: Pixabay

Címkék: hiszti, hiszti kezelése, dac, gyerek, én-tudat, akarat

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A legnagyobb nevelési hiba, amit hiszti, vagy rosszalkodás esetén elkövetünk

"Észre sem vesszük, hogy elfelejtettük gyermekünket megdicsérni, megjutalmazni. De ők észreveszik! Semmi másra nem vágynak csak a figyelmünkre. A gyermeknevelésben a jutalmazásnak sokkal nagyobb ereje van, mint a büntetésnek." Az őszinte gyermeki gondolatokat feltáró versről gyermekpszichológus szakértőnket kérdeztük.

tovább a cikkre
Miért hisztizik a gyerek? Hogyan kezeljük a hisztit? - Pszichológus válaszol

Gyereknek lenni nehéz. Körülöttük mindenki nagy, mindenki jobban tudja és meg akarja mondani mit szabad és mit nem. Ezért a gyerekek ellentmondanak. Minden életkorban ellentmondanak. Néha erősebben, néha alig észrevehetően. Amit a felnőttek rosszul viselnek. A legtöbbször emlegetett téma egy gyermekpszichológiai konzultáción a hiszti kezelése.

tovább a cikkre
Hiszti - nem akarja vagy nem tudja megcsinálni a gyermeked, amit kérsz? - Mit tehetsz szülőként? Védőnő tanácsai

Akarat és kudarc. Ez a két fogalom a gyermeknevelésben erősen összefügg, de mégis teljesen másról szól. Ahogy a gyermekünk életében egy éves kor után az önállósodás folyamata egyre inkább meghatározóvá válik, egyre több az akarati megnyilvánulása.

tovább a cikkre
6 bevált tipp a nagyobb hisztik kezelésére

Vannak olyan esetek, amikor gyermekünk indulatai már olyan mértékben elszabadultak, hogy képtelen uralkodni az érzésein. Ilyenkor komoly hisztériás roham tör rá, nem hallgat a jó szóra, nem hagyja, hogy eltérítsük szándékától, és észrevehetően maga is megijed az indulataitól.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Sárgaborsó főzelék burgonyával

Sárgaborsó főzelék burgonyával

Főzelékek >>
8 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Hozzávalók 1 főre: - 50 gramm sárgaborsó - 70 gramm tisztított burgonya - 1 teáskanál olaj

Recept: A sárgaborsót, vagy más néven felesborsót már a főzést megelőző napon beáztatjuk hideg vízbe. A főzés napján annyi forró vízzel főzzük puhára, hogy a víz éppen ellepje. Akkor adjuk hozzá a megtisztított, felkockázott burgonyát, ha a borsó m&aa(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Betegségek

Mert az ő egészsége a legfontosabb… (x)

vissza vissza