„Apával játszani olyan más!” - Az apás játékok 10 fantasztikus hatása a gyerekekre

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


„Apával játszani olyan más!” - Az apás játékok 10 fantasztikus hatása a gyerekekre

Anyaként néha nézni is rossz, mikor gyermekünk édesapja magasba dobja, a levegőben forgatja, lebirkózza vagy épp magasra lendíti a hintában szemünk fényét, aki mindeközben hangosan visong és kacag. Pedig az apa-gyermek játék létfontosságú és meghatározó a kicsik fejlődésében. Lássuk, hogyan!

Ma már egyre inkább jellemző, hogy az apák kiveszik részüket a gyereknevelésből és -gondozásból, szerepük mégis inkább abban az életszakaszban válik jelentőssé, mikor a gyermek már aktív, jól kommunikál, és lehet vele játszani.

Az apa-gyermek játék - és az apa játék során tanúsított hozzáállása - meghatározó szerepet játszik a gyermek személyiségének formálódásában.
 

Mi, édesanyák, a játékok során inkább stabilitást, biztonságot adunk gyermekeinknek, és bárhogyan is igyekszünk, nem tudjuk maradéktalanul pótolni az apás játékokat. De nem is kell. Az apás játékok jellegzetességei remekül kiegészítik az anyáktól megszokott érzéseket és értékeket.
És ez így tökéletes, hiszen a gyereknek mindkettőre szüksége van.


 

Az apai jelenlét és játék fantasztikus lelki, mentális és fizikai hatásai


1. Lazaság, kockázatvállalás, felfedezés
Az apák általában izgalmasabb tevékenységek kipróbálására, merészségre, kockázatvállalásra késztetik gyermekeiket.

2. Kötődés, kapcsolódás
A gyermekek a közös tevékenységeken, játékon, szituációkon keresztül is egyre szorosabban kapcsolódnak az édesapjukhoz, mely önbizalommal és biztonságérzettel vértezi fel a kicsiket.

3. Kommunikáció
A játékok során a gyereknek kezelnie kell az egyes helyzeteket, például jeleznie az édesapjának, ha valami már sok, vagy mást szeretne, a játékos szituációk, versenyhelyzetek pedig millió lehetőséget adnak a kommunikáció, ötletelés, megegyezés képességének gyakorlására.


4. Nyitottság az újra
Apával a gyerekek új és vagány dolgokat tanulnak: biciklizni, túrázni, sportolni, építeni, úszni, barkácsolni... 

5. Fantázia és spontaneitás
Az apás játékok során fontos szerepe van a rögtönzésnek, humornak, kreativitásnak, sőt, sokszor az „őrült” ötleteknek is helye van! Ez bátrabb önkifejezésre és kreativitásra ösztönzi a gyerekeket. 

6. Stresszoldás
A játék során a gyerekek szuperül levezethetik a nap folyamán felgyűlt feszültséget. (Sőt, az édesapák is!)

7. Szabályok betartása, önkontroll
Az apa-gyerek játék bármennyire kaotikusnak és vadnak is tűnik, bizony szabályrendszeren alapul! Az apák, még ha viccesen is, de határokat húznak a játék során: meghatározzák, mi fér bele egy-egy játékba, pl. ütés, harapás, fájdalom okozása, csúnya szavak nem.
Idővel a gyerekek így megértik, felismerik, mi a különbség erőszak és játék között.


8. Növeli az erőnlétet
A mozgásos játékok hozzájárulnak a kicsik izmainak és csontjainak egészséges fejlődéséhez.

9. Fontos agyi területeket mozgósít
A mozgásos játék többek között például az egyensúlyérzék és szem-kéz koordináció fejlődéséért felelős területeket aktivizálja.

10. Fejleszti a nyelvi képességeket is
A gyerekek új szavakat, kifejezéseket, szóvicceket hallanak az édesapjuktól, akik sokszor gyakran elviccelik a különböző versek és dalok szövegét. Az apák máshogyan fogalmaznak, magyaráznak el dolgokat, más szemszöget mutatnak, hangjuk pedig - főleg ha beszélgetnek gyermekükkel vagy énekelnek, mesélnek nekik - megnyugtatja a kicsiket és erősíti a kötődést.

 

Természetesen mindez nem csak az apákra, de a család egyéb tagjaira, a nagypapákra vagy más, a gyermekről gondoskodó férfialakokra is igaz lehet

 


Az apák jelenléte tehát ugyanolyan fontos és pótolhatatlan, mint az anyukáké, és jelentős hatással bír a gyerek testi-lelki és mentális fejlődését illetően. Az apával való játékok, akár nyugodtabb, akár vadabb játékról beszélünk, csodálatos módon fejlesztik az érzelmi intelligenciát, elmélyítik a kötődést és növelik az önbizalmat

 

 

 

Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2025.05.12