Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Nem a sok mobilozástól lesz hiperaktív a gyerek, hanem fordítva - A tévézés károsabb, mint a kütyüzés? - Szülők Lapja

Nem a sok mobilozástól lesz hiperaktív a gyerek, hanem fordítva - A tévézés károsabb, mint a kütyüzés?

Szülőklapja képAz óvodáskori mobilhasználat mennyisége nem jelezte előre a kisiskoláskori hiperaktivitás és figyelemzavar mértékét. Ebből arra következtettek, hogy a kiskori mobilozás nem vezet hiperaktivitáshoz/figyelemzavarhoz, szemben például a TV-nézéssel.

Szerző: Szülők lapja
2022-08-04
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Nem a mobilozástól lesz hiperaktív a gyerek, hanem fordítva, az izgő-mozgó gyerek többet fog mobilt használni - derül ki az ELTE Etológia Tanszéken működő Alfa Generáció Labor legújabb kutatásából, amelyben a viselkedésproblémák és a túlzott digitális eszközhasználat összefüggéseit vizsgálták a kutatók.

A hiperaktív gyerek igényli a több ingert
Számos kutatás szerint a korai és túlzott TV-nézés későbbi figyelemproblémákhoz és hiperaktivitáshoz vezethet. Ez fordítva is igaz, az izgő-mozgó, nyughatatlan gyerekek hajlamosabbak digitális eszközöket használni, és a szüleiknek is nagy segítséget jelentenek ezek az eszközök abban, hogy lekössék gyermeküket - olvasható az ELTE MTI-hez eljuttatott csütörtöki közleményében, amely szerint a hiperaktív gyerekeknek éberségi szintjük fenntartásához folyamatos ingerlésre van szükségük, amit a videók és videójátékok pörgős, színes ingerkavalkádja biztosíthat számukra.



A visszahúzódó gyerek is többet kütyüzik
A digitális eszközök és a hiperaktivitás/figyelemzavar kapcsolata tehát kétirányú, oda-vissza hatnak egymásra - állapították meg a kutatók, hozzátéve, hogy hasonlóan van ez a társas problémákkal, a visszahúzódó, gyenge társas készségekkel rendelkező gyerekek hajlamosak túlzásba vinni a kütyüzést, például a videójátékozást vagy a tévénézést.

Oda-vissza hat egymásra
Ennek oka, hogy a virtuális világ menedéket jelenthet nekik a számukra nehezen érthető, vagy fájdalmas tapasztalatokat nyújtó társas világ elől. A magányos kütyüzés azonban csak növeli az elszigetelődésüket. Kisgyermekkorban ráadásul nagy szükség van a társas élményekre ahhoz, hogy a gyerekek társas készségei megfelelően fejlődjenek, amitől a kütyüzés viszont elveszi az időt - írták.

"A társas problémák és a kütyüzés tehát - úgy tűnik - szintén oda-vissza hat egymásra" - állapították meg a kutatók.

Keveset vizsgálták még a mobileszközök hatását
Megjegyezték, hogy napjainkig szinte kizárólag a régebbi média - főként a tévénézés - használatának és a viselkedésproblémák kialakulásának összefüggését vizsgálták, pedig manapság a gyerekek egyre fiatalabb korban és egyre többet használják a modernebb eszközöket, a tabletet és a mobiltelefont is.

Különösen kevés az olyan vizsgálat, amelyben hosszabb távon követnék nyomon a gyerekek mobileszköz-használatát és a viselkedésproblémák alakulását. Pedig nagyon fontosak az ilyen vizsgálatok, mert ezek alapján tudják megmondani, hogy mi volt előbb: a viselkedésprobléma vagy a mobilozás.

A szülők töltötték ki a kérdőívet
Mint írták, az ELTE Etológia Tanszékén működő Alfa Generáció Labor igyekezett pótolni ezt a hiányt. Óvodáskorú, 4-6 éves gyerekek szüleit kérték meg, hogy töltsenek ki egy kérdőívet gyermekük mobil/tablet használatáról, valamint viselkedésproblémaira vonatkozóan. Ezt követően 3 év múlva - amikor a gyerekek 7-9 évesek voltak - újra kitöltették a szülőkkel a kérdőíveket.

"Azt találtuk, hogy az óvodáskori hiperaktivitás és figyelemzavar mértéke előre jelezte az iskoláskori mobilozás mennyiségét, vagyis minél nyüzsgőbb és szétszórtabb egy gyerek óvodáskorban, annál többet kütyüzik kisiskoláskorban. Ez azzal magyarázható, hogy az ilyen gyerekek lekötéséhez a szüleik is sokkal inkább kénytelenek digitális eszközökhöz folyamodni, illetve maguk a gyerekek is keresik az ingerdús, intenzív tartalmakat" - idézik a közleményben Konok Veronikát, az ELTE Etológia Tanszéken működő Alfa Generáció Labor tudományos munkatársát, a kutatás vezetőjét.

A tévézés károsabb, mint a mobilozás?
Az óvodáskori mobilhasználat mennyisége azonban nem jelezte előre a kisiskoláskori hiperaktivitás és figyelemzavar mértékét. Ebből arra következtettek, hogy a kiskori mobilozás nem vezet hiperaktivitáshoz/figyelemzavarhoz, szemben például a tévénézéssel. De, mint mondják, óvatosan kell értelmeznünk ezt az eredményt, az összefüggés hiánya ugyanis adódhat például az alacsony elemszámból (mindössze száz szülő töltötte ki másodszor is a kérdőívet), vagy más tényezőkből.

"Senkinek nem javasoljuk tehát, hogy a kutatás eredményére alapozva korlátlan mobilhasználatot tegyen lehetővé óvodáskorú gyerekének" - tette hozzá Szőke Rebeka, az ELTE Etológia Tanszéken működő Alfa Generáció Labor PhD-hallgatója.

A kutatók szerint az összefüggés hiányát okozhatja az is, hogy az óvodásoknak gyártott mobilapplikációk sok esetben fejlesztő célúak és kevésbé túlingerlőek, mint például egyes rajzfilmek, vagy a nagyobb gyerekeknek készült, sokszor erőszakos játékok.

Nem bizonyított, hogy a kiskori mobilozás később társas problémákhoz vezet
A kutatók a vizsgálat során ezen felül azt találták, hogy a társas problémákkal küzdő gyerekek többet mobiloznak, de ez csak egy időpontban mérve, iskoláskorban igaz. "Nem találtak időbeli egymásra következést, vagyis, hogy a kiskori mobilozás későbbi társas problémákhoz vezet, vagy fordítva. Az ok-okozat kérdése tehát nem tisztázott, és valószínű, hogy kétirányú összefüggés áll fenn: se a tyúk, se a tojás nem volt előbb" - áll a közleményben.

Olvasd el ezt is!
A 20 legjobb benti játék és elfoglaltság, ha nem akarod, hogy folyton tévézzen vagy kütyüzzön a gyerek »


Forrás: MTI
Fotó: Rawpixel

Címkék: hiperaktivitás, hiperaktív gyerek, mobilozás, tévézés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Alvásigény 6-12 éves gyerekeknél: Ezért baj, ha a gyermeked kevesebb mint 9 órát alszik éjjelente
Alvásigény 6-12 éves gyerekeknél: Ezért baj, ha a gyermeked kevesebb mint 9 órát alszik éjjelente

Azok a 6-12 éves korú gyerekek, akik kevesebb mint kilenc órát alszanak éjszakánként, jelentős fejlődésbeli és teljesítési különbségeket mutatnak azokhoz képest, akik a szükséges órákat megalusszák.

tovább a cikkre
Lúdtalptorna gyerekeknek: Játékos tornagyakorlatok lúdtalp és bedőlő boka ellen, már 3 éves kortól
Lúdtalptorna gyerekeknek: Játékos tornagyakorlatok lúdtalp és bedőlő boka ellen, már 3 éves kortól

A lúdtalp vagy a bedőlő boka tünetei kisgyermekkorban nem jelentenek kóros állapotot - hogy később se legyen probléma, érdemes megtanítanod gyermekednek a lúdtalptornát.

tovább a cikkre
Köldökcsonk ápolása: Videón mutatja be a Semmelweis Egyetem szülészetének főnővére, hogyan csináld jól
Köldökcsonk ápolása: Videón mutatja be a Semmelweis Egyetem szülészetének főnővére, hogyan csináld jól

Első gyermekes szülők gyakran megijednek attól, hogy a kisbaba köldökcsonkját ápolni kell, amíg le nem esik, ebben segít a Semmelweis Egyetem oktatóvideója.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Omlett

Omlett

Egytálételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 2 db tojás 80 gr reszelt sajt 30 gr vaj, vagy olaj

Recept:

A tojásokat felverjük, a reszelt sajt felét belekeverjük. Az így kapott masszából két lapot sütünk. Csak az egyik oldalát sütjük, majd megszórjuk reszelt sajttal és egymásra hajtjuk.
Ízesíthető sóskával, spenóttal, reszelt sárgarép&aacu(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermek fejlődése

​Miért jó, ha ADHD-s, ADD-s a gyerekünk?

vissza vissza