Hatalmas siker lett a svédasztalos menza kísérlet a hazai iskolákban - még több suliban vezetik be

Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


Hatalmas siker lett a svédasztalos menza kísérlet a hazai iskolákban - még több suliban vezetik be

A HunGast kísérleti programja során nyert kedvező tapasztalatoknak köszönhetően szélesebb körben kiterjesztené a svédasztalos iskolai étkeztetést.

A HunGast vállalat hazánkban jelenleg mintegy 800 iskola 120.000 diákjának étkeztetéséért felelős. A cég 2023 tavaszán kezdte meg a szabadszedéses, azaz svédasztalos iskolai étkeztetést megvalósító kísérleti projektjét.
A program bevezetését megelőzően a cég Svédországban gyűjtött tapasztalatokat, majd itthon 24 iskola részvételével kezdték meg a próbaidőszakot.
 

Sokkal kevesebb a pazarlás

A svédasztalos menza bevezetésével azonnal hatalmas előrelépés mutatkozott a megmaradt étel mennyiségével kapcsolatban: az ételmaradék mennyisége ugyanis a felére csökkent!
A szabadszedéses étkeztetés előnye ugyanis, hogy a diákok maguk szabályozzák, miből mennyit szeretnének a tányérjukra szedni. Jelenleg a közétkeztetésben az étel 27 százaléka (50.000 tonna!) étel végzi a szemetesben. A svédasztalos modell tehát alapjaiban változtatná meg a pazarlással összefüggő, jelenleg igen szomorú statisztikát.


Szuper nevelő és szemléletformáló hatása is van

A gyerekek körében nagyon kedveltté vált az önállóan választhatás és önszolgálás lehetősége. 
Lackó Gábor, a kísérleti projektben részt vevő budapesti Németh Imre Általános Iskola intézményvezetője szerint a svédasztalos rendszer egy új nevelési lehetőség is egyben: amellett, hogy szabad választást enged a gyerekeknek, több képességüket is fejleszti. A gyerekeknek arra kellett odafigyelniük, hogy csak annyi ételt vegyenek el, amennyivel elbírnak, és lehetőleg üresen vigyék vissza a tányért. A módszer egyébként ott a legsikeresebb, ahol a pedagógusok segítenek a szemléletformálásban, erre pedig a jelenlegipazarlást tekintve a közétkeztetésben nagy szükség van.


Tovább bővül az iskolák köre

Páger Zsolt, a HunGast üzletfejlesztési igazgatója elmondta: a kedvező tapasztalatokat látva Magyarországon - természetesen a hazai szokásokhoz igazítva - általánossá tennék a szabadszedéses iskolai étkeztetést, így szeptembertől már 40 intézmény 12 ezer diákjára kiterjedhet a projekt.
A következő évben újabb iskolák csatlakozhatnak a kezdeményezéshez, azaz nagyjából 25 ezer diák részesülhet svédasztalos ellátásban.


Forrás: mti

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


2024.02.06