A logopédia európai napja alkalmából ingyenes beszédszűrést és tanácsadás tartanak Budapest egész területén. 24 intézmény várja azok jelentkezését, akik úgy érzik, gondjaik vannak nyelvhasználatukkal vagy gyermekük nyelvi fejlődésével.
Fontos időben kiszűrni a beszéddel kapcsolatos problémákat
Mosányi Emőke, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat munkatársa az MTI-hez eljuttatott közleményében felhívta a figyelmet: fontos, hogy a nyelvvel, beszéddel kapcsolatos problémák időben kiderüljenek, s így a legmegfelelőbb formában, a legrövidebb idő alatt orvosolni lehessen azokat.
A gyermekek beszédfejlődésében fontos szempont, hogy az anyanyelvük biztonságos formában mind az értés, mind a kifejező beszéd terén kialakuljon. Ha a gyermek beszédészlelése, beszédmegértése gyengébb, előfordulhat, hogy késve, nehezen tanul meg beszélni - írta a szakember.
A több nyelv egyidejű tanulása további nehézségeket okozhat
Magyarországon egyre több a külföldi letelepedő, és mára már mindenki környezetében élnek olyan gyerekek, akiknek a szülei más vagy eltérő anyanyelvűek. A több nyelv egyidejű elsajátítása további nehézségeket okozhat a nyelvfejlődés terén. Ilyenkor logopédiai segítéssel tanítják meg a gyermeket "beszélni", hogy a nyelv mint kommunikáció a többnyelvű gyermekek számára örömforrás, pozitív megerősítést eredményező, jól használható rendszer lehessen - fogalmazott a főigazgató.
Ingyenes beszédszűrés, előadások és vetélkedők a logopédia napján
Az ingyenes tanácsadás és beszédszűrés mellett az érdeklődők bemutatóórákon, előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken, műhelymunkában vehetnek részt, és esetismertetéseket is hallhatnak a többnyelvűséggel kapcsolatos témákban, de lesz gyermekrajz-kiállítás és játékos vetélkedő is.
Március 6. – a logopédia európai napja
Március 6-a 2004 óta a logopédia európai napja az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésére. Magyarországon 2012-től tartanak ezen a napon rendezvényeket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére és azoknak az egészségre, az életminőségre gyakorolt hatásaira, valamint a logopédiával kapcsolatos kérdésekre.
Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás: mti, Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat