Mikor történjen az első nőgyógyászati vizsgálat? (x)

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Mikor történjen az első nőgyógyászati vizsgálat? (x)

Teljesen természetes, ha egy tinédzser fél az első nőgyógyászati vizsgálat előtt, azonban a megfelelő orvos kiválasztásával, valamint az alapos felkészüléssel, az édesanya vagy egy idősebb női hozzátartozó támogatásával mérsékelhetők az izgalmak. Mivel ez a téma rengeteg kérdést vet fel, ezért a Haller Medical nőgyógyászati szakrendelőjéhez fordultunk annak érdekében, hogy cikkünkben minden fontos kérdést megválaszoljanak, és hasznos tanácsokkal lássák el a szülőket, valamint a tinédzser lányokat egyaránt.

Az első nőgyógyászati vizsgálat kérdése több szempontból is fontos egy fiatal hölgy életében.  Sokan kényes témaként kezelik, holott már ebben a korban fel kell hívni rá a figyelmet: a nőgyógyász rendszeres felkeresése nem tabu, nem kellemetlenség, hanem az egészségük záloga.

 

Mikor van szükség az első nőgyógyászati vizsgálatra?

A leggyakoribb kérdés az első nőgyógyászati vizsgálat kapcsán általában az időfaktorhoz kapcsolódik. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy az első menstruációt követően már fel kell keresni egy nőgyógyászt a gyermekkel, valójában azonban erről szó sincs.

Az első nőgyógyászati vizsgálat időpontja minden esetben páciensfüggő. Amennyiben a gyermeknél nem tapasztalhatók panaszok, akkor az első találkozóra nem szükséges előbb sort keríteni, mint a tinédzserkor vége.

Az ACOG (Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság) ajánlása szerint az első vizsgálat időpontja 13-15 éves kor között vagy legalább a szexuális élet megkezdését követően javasolt, ennél korábban csak akkor, ha valamilyen nőgyógyászati probléma merült fel.

 

Mikor kell az ajánlott időpontnál előbb felkeresni egy nőgyógyászt?

Természetesen előfordulhatnak olyan esetek, amikor egy tinédzser lánynak a fentiekben javasolt időponthoz képest sokkal előbb van szüksége nőgyógyászati szakvizsgálatra, ami teljesen független lehet a kortól és a szexuális élet megkezdésétől.
 

Ezek az esetek a következők:
 

1. a menstruáció rendszertelen (a menstruáció kialakulása egy folyamat, ami azt jelenti, hogy kezdetben előfordulhatnak rendszertelenségek, de amennyiben 3-6 hónap után sem áll be a ciklus, az már szakorvosi ellenőrzést igényelhet); valamint minden esetben javasolt idő előtt felkeresni egy nőgyógyászt, ha

2. a menstruáció 7 napnál tovább tart;

3. a ciklus kevesebb mint 20 naponta ismétlődik;

4. nagyon fájdalmas görcsök kísérik;

5. rendkívül erős vérzés társul hozzá.

Az esetek többségében nincs nagy probléma a háttérben, de a kivizsgálás elengedhetetlen, sőt a szakorvos akár olyan gyógyszereket is felírhat, amelyek segítenek rendszeresebbé tenni a menstruációt.
 

6. A pubertás nem jár menstruációval

A tinédzser lányok többségénél 12-14 éves kor között megtörténik az első menstruáció. Amennyiben azonban valaki azt tapasztalja gyermekénél, hogy bár a pubertás jegyei jól láthatók, azonban a vérzés még 14 éves kor után sem indul el, az kivizsgálást igényel.

Ennek a jelenségnek számos oka lehet, így előfordulhat egyszerű hormonális probléma, de akár a méh rendellenessége is. Ezeket fel kell deríteni, ki kell zárni és kezelni ahhoz, hogy a gyermek egészségesen fejlődhessen.
 

7. Ismétlődő hólyagfertőzés vagy gombás fertőzések

Bár az egyszeri hólyag- és gombás fertőzéseket a háziorvosok is tudják kezelni, ha viszont egy tinédzser lánynál ezek a problémák rendszeresen visszatérnek, az kivizsgálást igényel, mert a háttérben nőgyógyászati eredetű betegség is meghúzódhat.
 

8. Erőteljes akné

A pattanások a tinédzserkor velejárói, amennyiben azonban valakinél súlyos aknés panaszok jelentkeznek, és a bőrgyógyászati kezelések nem hoztak megfelelő eredményt, akkor nőgyógyász segítségére lehet szükség.

Ilyenkor ugyanis hormontartalmú fogamzásgátlók alkalmazásával lehetőség van leküzdeni a kellemetlen pattanásokat, sőt ezek a készítmények sokaknál még a rendszertelen menstruációt is segíthetnek orvosolni.
 

9. Kismedencei fájdalom

Az erőteljes kismedencei fájdalommal sok esetben az ügyeletre vagy a sürgősségire viszik az embereket, így a tinédzser lányokat is, ahonnan gyakran a nőgyógyászatra vezet az útjuk, ha a kivizsgálás során nem találtak például vakbélgyulladásra vagy egyéb belgyógyászati/sebészeti problémára utaló jeleket.

A kismedencében érzett tartós fájdalmat sok esetben petefészek ciszta okozza, ami alapos nőgyógyászati ellenőrzést igényel ahhoz, hogy meghatározható legyen a szükséges kezelési terv.


 

Hogyan kell felkészülni az első nőgyógyászati vizsgálatra?
 

Az első nőgyógyászati vizsgálatra való felkészülésben óriási segítséget nyújthatnak a tinédzser lányoknak az édesanyák vagy más női hozzátartozók.

Nekik hatalmas szerepük van abban, hogy a gyermek ne rettegve lépje át a rendelő küszöbét, hanem pontosan tudja majd, mi vár rá. Azt azonban tudni kell, hogy az első vizsgálat gyakran nem úgy alakul, mint a későbbi rutinvizsgálatok.

Előfordulhat, hogy az első látogatás – főleg panaszmentes állapotban, a szexuális élet megkezdése előtti időszakban – csak beszélgetésből, általános tanácsadásból áll.

Részeként a tinédzser rengeteg hasznos tanácsot kaphat a női egészséghez kapcsolódóan, és nemcsak a kezelőorvos, hanem a páciens is bátran felteheti kérdéseit.

 

Hogy ezen kívül miként készüljön fel egy tinédzser az első nőgyógyászati vizsgálatra? Lássuk:


1. Válasszunk megfelelő nőgyógyászt

Bár később is nagyon fontos, a megfelelő nőgyógyász kiválasztására óriási figyelmet kell szentelni az első alkalommal, hiszen a rossz élmény meghatározhatja a későbbi hozzáállást a rendszeres szűrővizsgálatokhoz.

A szimpátia mellett ilyenkor érdemes figyelembe venni az orvos szakmai múltját, de azt is, hogy milyen véleményeket gyűjtött a világhálón, hiszen egy jó szakemberről biztosan sok pozitív véleményt olvashatunk majd.

Ha Ön is jó nőgyógyászt szeretne választani magának vagy gyermekének, kattintson a következő linkre: nőgyógyászat Budapest.
 

2. Időzítsük menstruáció utánra a vizsgálatot

Nagyon fontos, hogy a nőgyógyászati vizsgálatra amennyiben lehetséges, a menstruáció utáni időszakban kerüljön sor, hiszen ez nemcsak az eredményességet növelheti, de így nagyon sok kellemetlenség is kizárható lesz.
 

3. Gondoskodjunk a megfelelő tisztálkodásról

A megfelelő tisztálkodás még akkor is fontos, ha az első nőgyógyászati vizsgálaton várhatóan csak általános tanácsadás történik. Amennyiben hüvelyi vizsgálatra is sor kerül, a tisztálkodás még fontosabb, viszont ne használjunk sem erős illatú tusfürdőket, sem hüvelyöblítőket, hiszen ezek befolyásolhatnak bizonyos eredményeket.

 

Mi történik az első nőgyógyászati vizsgálaton?

Hogy mi történik az első nőgyógyászati vizsgálaton, azt minden esetben meghatározza, hogy a tinédzser megkezdte-e már a szexuális életét vagy sem.

Utóbbi esetben ugyanis jellemzően csak tanácsadásra, általános konzultációra és állapotfelmérésre kerül sor, aminek részeként a szakorvos a menstruációs ciklusról, az esetleges panaszokról érdeklődik.

Amennyiben azonban a páciens már megkezdte aktív szexuális életét, az első nőgyógyászati konzultáción szervi vizsgálatok is történnek, amihez deréktól lefelé le kell vetkőzni és fel kell feküdni egy speciális vizsgálóasztalra.

Ha megfelelő nőgyógyászt választottunk, minden lépésről udvariasan tájékoztatja a pácienst és a segítségére is lesz.

A következő vizsgálatokra kerülhet sor az első alkalommal:
 

Fizikai vizsgálat

Részeként a nőgyógyász kívülről szemügyre veszi a nemi szerveket az esetleges látható elváltozások vagy fertőzések feltárása érdekében. Ide sorolható még a tapintásos vizsgálat, aminek részeként a kezelőorvos a kezével ellenőrzi a petefészek és a méh állapotát.

Az első nőgyógyászati vizsgálat első kellemetlen része a belső nemi szervek vizsgálata. Ehhez ugyanis a szakorvos egy speciális eszköz, az úgynevezett spekulum segítségével óvatosan feltárja a hüvelyt azért, hogy megvizsgálja a méhnyak állapotát.

Ez nem fájdalmas, ellenben okozhat kellemetlenséget. Amennyiben szükséges – első alkalommal ritka –, az orvos kenetet vesz a méhnyakról, hogy azt citológiai vizsgálatra küldje. Ez legtöbbször fájdalmatlan eljárás.

Ultrahangos vizsgálat

Amennyiben a belső vagy a tapintásos vizsgálat során valamilyen elváltozást tapasztalt a nőgyógyász, akkor ultrahang segítségével alaposabban is ellenőrizheti a belső nemi szerveket. Ehhez gyakran elegendő a hasi ultrahang, de valamikor hüvelyi ultrahangra van szükség.

Előbbi nem jár semmilyen fájdalommal, utóbbi esetében azonban a képalkotó eszközt a hüvelybe kell vezetni, ami szintén legtöbbször nem jár különösebb kellemetlenséggel.

 

Mi történik az első nőgyógyászati vizsgálat után?

A vizsgálatot követően a nőgyógyász minden esetben átbeszéli páciensével az eredményeket, az első találkozó miatt nagyobb figyelmet szentel a részletek kifejtésére.

Amennyiben nem tapasztalt elváltozást, hasznos tanácsokat adhat például a fogamzásgátlással vagy a menstruációval kapcsolatban, illetve lehetőséget biztosít arra, hogy a páciens is fel tudja tenni kérdéseit.

A megfelelő orvos-páciens kapcsolat felépítése már az első nőgyógyászati vizsgálat során nagyon fontos, hiszen ez alapvetően meghatározza, hogy a tinédzser már felnőtt nőként mekkora figyelmet fordít a rendszeres szűrésre.

 

 

Szponzorált tartalom (x)


Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2020.04.25