Manapság rémisztőek a statisztikák, a házasságok több mint fele megy tönkre, és ez azt eredményezi, hogy évente több ezer gyermek éli át a családja felbomlását. Minden válás minden érintett számára fájdalmas változás, de a legkiszolgáltatottabbak ebben a helyzetben a gyermekek. Ezért nagyon fontos a védeni őket, enyhíteni a veszteségeket.
Az elvált szülők gyermekeinél gyakoribb az érzelmi zavar
A kutatások azt mutatják, hogy azoknál a gyermekeknél, ahol a szülők elváltak gyakrabban mutatkozhatnak érzelmi és viselkedéses zavarok, ugyanakkor legalább akkora teher és lelki nehézség egy gyermek számára, ha a szülők nem válnak el, de folyamatosan harcolnak egymással.
A válás minden nehézségéhez képest van megoldás, hogy átsegítsük a gyermekeket ezen a traumatikus időszakon.
A „JÓ” VÁLÁS FELTÉTELEI
Nyílt kérdések és nyílt válaszok
A gyerekek többet tudnak, mint hinnénk, így minél előbb beszéljünk velük. Fontos hogy a gyermek szintjén avassuk be őket, válaszoljunk a kérdéseikre, csak amit kérdeznek és soha nem többre! „Apa és anya szétköltözik, mert sajnos már nem jönnek ki jól” és PONT! A gyermeknek ennyi elég, nem kell tudnia mi történt a háttérben! Pontosan el kell mondani nekik mi lesz ezután, hol, kivel fognak lakni, mikor láthatja a másik felet stb.
Veszteségek feldolgozása
Fontos, hogy elfogadjuk, hogy a válás egy veszteség, ami miatt lehetünk szomorúak, és lehet beszélni róla. Ne próbáljunk menekülni a feladat elől, ne próbáljuk ajándékokkal, édességgel megoldani a problémát.
Bűnbakképzés elkerülése
Biztosítani kell a gyermekeket arról hogy nem az ő hibája, ami történt, a szülei nem miatta válnak el, így ő nem fogja tudni rendbehozni a dolgokat. Mindig biztosítani kell róla a gyermekeket, hogy a szülők egymástól válnak el, és nem tőle, őt ezután is ugyanúgy szeretik majd, és a szülei maradnak.
Lojalitáskonfliktus elkerülése
Fontos, hogy a gyermekeket minél kevésbé vonják be a szülők közti konfliktusba, ne rajtuk keresztül harcoljanak. A gyermek mindkét szülőt szereti, ő nem akar választani, vagy rosszat hallani a másikról!
- Soha ne kérjük, hogy válasszon a gyermek a szülők közt!
- Ne kritizáljuk a füle hallatára a másikat, akkor sem ha „megérdemli”! Ha mégis, magyarázzuk el, hogy ha az ember dühös, mond rondákat.
- Támogassuk a másik szülővel való kapcsolatát a gyermeknek, engedjük, hogy szabadon kimutassa az érzelmeit a másik féllel szemben is.
- Ne harcoljunk a „jobb szülő” titulusért, mert ezzel sérül a szülők tekintélye, így a gyermek biztonságérzete is!
Ne terheljük túl a gyermeket a saját sértettségünkkel
A szerelmi életünk megoldása váláskor is a mi feladtunk, soha ne hárítsuk át a piszkos munkát a gyermekre, ő nem a rosszat, megcsalót, veszekedőt, tűrőt, kilépőt stb. látja bennünk, hanem az anyát és az apát. A szülei kell hogy maradjunk a gyermeknek minden körülmények közt, így segíthetjük a feldolgozást.
Ajánlott olvasmányok a témában:
Szülői játszmák
Pár-bajok és békés megoldások
Fotó: Freepik