A BKK erősen ajánlja a maszkviselést, Kemenesi Gábor kutatással is bizonyítja a hatékonyságát, Szlávik János pedig egyszerűen csak az óvintézkedéseket sürgeti a koronavírus negyedik hullámában. Újra itt a maszk-téma.
A Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) minden utasnak a maszk viselését ajánlja a közösségi közlekedés használatakor - közölte a BKK október 26-án az MTI-vel.
Mint írták, a koronavírus-járvány negyedik hullámában romlanak a járványügyi adatok, és ugyan örömteli, hogy a fővárosban is magas az átoltottság, de ahhoz, hogy "ne csak saját magunk, de mások egészségét is megőrizhessük - ahogy az európai országokban az elmúlt időszakban életbe lépett szigorítások is mutatják -, ez még nem elég".
BKK: Nem tehetik kötelezővé a maszkviselést, de erősen ajánlják
Felhívták a figyelmet: az önkormányzatnak nincs lehetősége arra, hogy a maszkviselést kötelezővé tegye, azonban a fővárosi operatív törzs döntése nyomán Karácsony Gergely főpolgármester és a BKK arra kéri a fővárosban utazókat, hogy továbbra is használják a közösségi közlekedést, de a járatokon, valamint a megállókban viseljenek
szájat és orrot egyaránt eltakaró maszkot.
Emlékeztettek: az elmúlt hónapokban egyre többen ismerték fel, hogy a közösségi közlekedés biztonságos, ezért sokan választják ismét a BKK járatait, az ajánlott maszkviselés pedig csak még biztonságosabbá teszi az utazást. Hozzátették: a BKK járatai a járvány idején is biztonságos választásnak bizonyulnak a mindennapi utazáshoz, mivel a rendszeresen fertőtlenített járműveken jóval alacsonyabb a megbetegedés kockázata, mint azokban közösségi terekben, ahol az emberek hosszabb időt töltenek el.
"Az utazás során rövid időt töltünk el zárt térben, ráadásul a közösségi közlekedést használók jellemzően az átlagosnál is jobban figyelnek a higiéniai előírások betartására, a megelőzésre. Ennek is köszönhető, hogy az elmúlt hónapokban egyre többen térnek vissza a közösségi közlekedéshez: a két évvel ezelőtti, azaz a járvány előtti időszakhoz viszonyítva nemrég már 85 százalék fölé nőtt a jegy- és bérletvásárlások értéke. A járvány időszaka óta ez rekordszámnak tekinthető" - írta a BKK.
Kemenesi Gábor: Kutatás bizonyítja a maszkok hatékonyságát
Közben több szakember szintén a maszkviselés és az óvintézkedések fontosságára hívja fel a figyelmet.
Kemenesi Gábor virológus pár napja posztolt egy dél-koreai tanulmányról, mely azt vizsgálta, tömegközlekedés közben mennyire hatékonyan akadályozzák meg a
maszkok a koronavírus terjedését, külön a a távolságtartás, maszkviselés vagy az ezek kombinációjával elérhető védelmet is vizsgálva.
Mint írja, "kifejezetten csúcsidőszakra vonatkozóan, csak a távolságtartás alkalmazásakor 64 százalékkal csökkent a vírus átadása. Kizárólag maszkozásnál, távolságtartás nélkül - ez számít a leginkább életszerűnek egy buszon - 93.5 százalékos csökkenést lehet elérni a tanulmány szerint."
Kemenesi hangsúlyozta azt is, hogy légúti fertőzéseknél beszélhetünk "nagy cseppes" és "aeroszolos" ürítésről is. A távolságtartás leginkább az előbbi kivédésére szolgál. A
maszk azonban mindkettőt megfogja.
"A tanulmány tudományos adatot szolgáltat arra vonatkozóan, hogy a maszkviselés rendkívül jelentős mértékben csökkenti a fertőzésnek való kitettséget a tömegközlekedés során. A maszkok járványvédelemben betöltött szerepére már tengernyi tudományos adat áll rendelkezésre, de gondoljunk rájuk úgy, mint a vakcina mellett egy másik jelentős védelmi megoldásra. Ezek ugyanis együtt működnek hatásosan..." - emelte ki.
Szlávik János: Valamit tenni kell
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezető főorvosa úgy látja, a koronavírus delta variánsa sokkal fertőzőbb, mint az eddigi változatok, ezért nehéz megjósolni, hogy miként alakul majd a járvány. Feltételezése szerint novemberre vagy decemberre érheti el a csúcsot a negyedik hullám - minderről október 26-án reggel beszélt az M1 aktuális csatornán.
Hangsúlyozta, most az oltás azért is fontos, mert, aki azt megkapta, sokkal kisebb valószínűséggel adja tovább a fertőzést. Ráadásul az oltással - 80-90 százalékban - meg lehet akadályozni a betegség súlyos lefolyását - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy szükség lesz-e Magyarországon újabb óvintézkedések bevezetésére, azt válaszolta, "egészen biztos, hogy
valamit tenni kell". Úgy folytatta, a járványügyi adatokból kiindulva, ha a pandémia tovább súlyosbodik, akkor valamit csinálni kell, ahogy Európa több más országában tették.
Forrás: MTI, Facebook/Kemenesi Gábor
Fotók: MTI/Szigetváry Zsolt, Rawpixel